Írtam egy posztot általános pénzügyi témában néhány hónapja, amire elég sok visszajelzést kaptam. Több téma kapcsán sem volt elegendő hely, valamint idő a mélyebb részletezésre, viszont ígértem, hogy erre sor kerül majd.

Korábban a pénzügyi Maslow piramis alsó szintjéről esett szó, ami a vésztartalékok fontosságát, és az eladósodottsággal kapcsolatos aspektusokat hangsúlyozta. A második szint a pénzügyi élet nyomon követéséről, a költségvetésről, a tervekről, a jövő előrejelzéséről szólt. A harmadik szint a plusz kockázat nélkül elérhető plusz lehetőségekről szólt, az adókedvezmények és támogatások kihasználásának fontosságáról. A negyedik szint pedig a lakáscélról szólt, kiemelve, hogy a bérlés és a vásárlás kérdésének eldöntése mindig egyéni helyzet függvénye, és célszerű leszámolni a mítoszokkal.

Ezzel pedig el is érkeztünk a piramis csúcsához, ami a befektetéseket jelenti. Ahogy a sorozat első részében is kiemeltem, a tényleges befektetésekkel akkor érdemes foglalkozni, ha már nem vagyunk eladósodva, ismerjük a saját pénzügyi életünket, vezetünk költségvetést, félre tudunk tenni, kihasználtuk az okos megoldásokat az adózás kapcsán, és a lakáshelyzetünk tisztázott. Addig is lehet persze, csak nem szerencsés.

Forrás: Cambria

Csalódások helyett

Fontos tehát kiemelni, hogy az előző szintek megugrása nem kötelező, csak nagyon ajánlott. Természetesen lehetőség van értékpapírszámlát nyitni akkor is, ha nincs 6 havi vésztartalékunk, ha fogalmunk sincs mennyit teszünk félre, nincs költségvetésünk, stb.

Csakhogy így nagy valószínűséggel csalódások fognak minket érni, hiszen egy részvénypiaci befektetés azért nagyon sokszor több éves, akár 10–20 éves időtávra szól, és addig bőven lehetnek hektikus árfolyammozgások, amikor éppen adott pillalantban jóval kevesebbet ér a befektetésünk, mint amennyiért megszereztük azt. Időközben előfordulhat, hogy szükségünk lesz a pénzünkre, viszont az kevesebbet ér, tehát veszteségek érnek minket. Ilyenkor hajlamosak vagyunk mást hibáztatni, összeesküvés elméleteket gyártani, csakhogy ettől még a hiba bennünk lesz.

Kicsit ahhoz lehetne hasonlítani ezt a helyzet, mint amikor valaki edzés nélkül megy ki egy focimeccsre játszani. Persze ha szerencsénk van, akkor rúghatunk gólt úgy is, hogy nulla az erőnlétünk, és pont ránkpattan egy labda a gólvonal előtt. De nagy valószínűséggel inkább csak elfáradunk az alacsony kondink miatt, vagy ha nem vagyunk elég technikásak, akkor csalódások fognak minket érni. Pont, mint a befektetéseknél, ha nem vagyunk felkészülve rá, akkor inkább a piramis alsóbb szintjeit teljesítsük előbb, és utána vágjunk csak bele a befektetésekbe. Én azt gondolom, hogy a nagy többség egyrészt itt vérzik el, és főleg ez motiválta a blogsorozat megírását is.

Legyünk reálisak

A másik fontos pont, hogy ha már az utolsó szintjének vagyunk ennek a piramisnak, a realitások. Az ugyanis a második pontban is világos, hogy célszerű reális pénzügyi tervekkel rendelkezni, és később ebbe tudjuk beleilleszteni a befektetéseinket, az azokkal kapcsolatos elvárásokat.

Emiatt nem akkora meglepetés, hogy a realitásoknak ezen a szinten is komoly szerepe van. Azt ugyanis tudnunk kell, hogy a befektetés nem arra való, hogy nagyon gyorsan, nagyon rövid idő alatt meggazdagodjon valaki. Bár kizárni sem lehet az esélyét, azért ehhez óriási kockázatot kell vállalni, és ugyan az elején, kis pénz kapcsán ez még beleférhet, de nehéz lehet idővel leszokni erről a kockázati szintről, ami végül pusztító lehet.

Fontos tehát, hogy elfogadjuk, a hozamelvárásaink a felvállalt kockázattól függenek, de alapesetben elmondható, hogy még az amerikai részvénypiaci befektetéseknél is átlagosan 10 százalékos éves hozam lehet az, ami hosszú távon reális, sőt a következő években talán még ennél is kevesebb, erről bővebben szerdán is beszéltem befektetési klubunkon.

Nettó értelemben, tehát az adók és a költségek levonása után még ennél is gyengébb lehet a teljesítmény, ráadásul a részvénypiaci befektetések mellett célszerű a diverzifikáció, a kockázatok csökkentése miatt. Egy jól diverzifikált portfólió így inkább 6–7–8 százalékos hozamra lehet csak képes, vagyis nagyon nagy, talán irreálisan nagy kockázatot kell ahhoz vállalni, hogy a 15–20 százalékos szintet megcélozhassuk.

Konklúzió

Véleményem szerint a két fenti dolog, tehát a piramis alsó szintjeinek teljesítése és a realitások elfogadása a lakosság nagy részénél már elegendő védelmet nyújthat a csalódások elkerüléséhez, vagy legalább ahhoz, hogy jóval kevesebb érje őket. Azt gondolom, hogy a befektetésekkel foglalkozó szakemberek munkájának legalább annyira fontos részét kell, hogy képezze az a fajta edukáció, ami a védelem elsajátításához szükséges, mint amennyi időt a jó befektetési lehetőségek szajkózására áldoznak.

A most lezárt blogsorozat ezt próbálta meg, persze bőven csak a felszínt kapargatva, a részletezett témákról ugyanis rendkívül hosszan, látványosan lehetne még értekezni. Gondolatébresztőnek viszont hasznos lehet, és mivel végső soron a befektetési szintre való eljutás a végső cél, ezért ezt a szintet külön piramisként tovább lehet még bontani, és beszélni/írni arról. A következő, jövő év elején induló blogsorozat ezt kísérli majd meg.

Az eredeti bejegyzés itt érhető el.

Tartalom lezárása:2018.12.14 12:40
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.26 08:29
Amerikai gazdaság, kötvényhozamok, Microsoft, Alphabet

Meta: Elégedetlenség látszik a piacokon

Varga Dániel | 2024.04.25 14:20
A kilátásokon lenne mit javítani még

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.25 08:34
Amerikai gazdaság, Meta, IBM, Wizz Air