Kevés izgalmas téma van manapság, ami jobban felkeltené a nagyérdemű figyelmét a pénzügyeknél. Nyilván az internet térhódításával párhuzamosan megnőtt a témában készült cikkek, vélemények, elemzések száma is, de ezek nagyon kevésszer tudják igazán jól kontextusba helyezni az olvasót.

Vannak izgalmas tartalmak lakáspiaccal, befektetésekkel, speciális megtakarítási formákkal kapcsolatban, de ezek sokszor eltolódnak valami tuti/biztos/örökérvényű igazság felé, néha sajnos haszonszerzés céljából. Nem azt mondom, hogy szinte mindenhol csak ilyeneket lehet találni, de azért szép számmal akadnak ilyen tartalmak az interneten, ezekből nem mindig lehet tanulni, sőt, rossz esetben téves berögződésekhez vezetnek.

A teljesség nélkül pár ilyen gondolat:

  • A befektetésekkel csak bukni lehet
  • A befektetéssekkel úgy meggazdagszol, hogy soha többé nem kell dolgoznod
  • A kripto a gazdagsághoz vezető út
  • A kripto kereskedés sarlatánság, és bukáshoz vezet
  • Aki lakást vesz, az bolond
  • Aki nem vesz lakást, az bolond
  • stb.

Nekem az a személyes véleményem, hogy ezek az örökérvényű igazságok, legalábbis ezen a szinten egészegyszerűen nem léteznek. A befektetésekkel ugyanúgy lehet meggazdagodni villámgyorsan (hello Bitcoin!), mint ahogyan bukni is (szintén Bitcoin). Igaz ez a lakásokra is, aki rossz helyen, túlárazott lakást vesz, az könnyedén bukhat, ugyanúgy egy jó áron jó helyen vásárolt ingatlan sokat érhet idővel vagyonunk szempontjából. Sőt, még az időzítés is számít, más egy lakás 2013 végén, mint 2008 végén.

Minél szűkebb területre fókuszál tehát valaki, annál fontosabb az „attól függ” elv. Ez viszont csak az egyik igazság, a másik, hogy ellenkező esetben is igaz. Minél nagyobb képet akarunk látni, annál több az általános érvényű elv, annál kevésbé lehet alkalmazni az „attól függ” elvet. Erre egy példa, hogy az amerikai részvénypiac évente átlagosan nagyjából 10 százalékos hozamot ér el. Itt nincs attól függ, ez egy hosszú távú, nagy átlag, ami már alapvetően jól használható a nagyobb összképek tervezése során.

Pont ezek miatt kedvelem azokat a tartalmakat, melyek nem egy szűk területen próbálnak meg alapigazságokat meghatározni, hanem inkább a nagyobb összkép során. Emiatt is kifejezetten jó az alábbi ábra, ahol rendkívül jól, de még is egyszerűen fejezik ki a személyes pénzügyek lényegét:

Forrás: Cambria

Miről van tehát itt szó?

1 Eladósodottság, vagy forrásmix

A pénzügyi Maslow piramis alja, enélkül nincs nagyobb jó, teljesen igaz. Ha valaki úszik a hitelben, mindenkitől kölcsön kér, vagy iszonyatosan magas kamatot fizet azért, hogy használja más pénzét, az bajban van. Fontos kiemelni, hogy az ábrán is csak a magas kamatú adósságtól való megszabadulásról írnak, ez is helyes. Szintén tévhit, és rossz berögződés, hogy a hitel az rossz. Ahogy a vállalatok, úgy a magánszemélyeknek is fontos ez, klasszikus attól függ helyzet áll itt fenn. Erről egy későbbi részben tervezek bővebben írni.

2 Költségvetés, tervek, megtakarítás

A kiegyensúlyozott pénzügyek atyaúristene ez a második pont, aki ezen nem lép túl, az előbb utóbb vagy bajba kerül, vagy csak azt veszi észre, hogy a vele egy helyzetben lévők valahogy jobban élnek majd nála. Sok ismerősöm van, aki nem vezet normális nyilvántartásokat (megy az fejben is, VAGY jaj, hát csak tudom, mennyi marad). Na, ez rossz! Havonta ugyanis legalább 160–200 tétel van az ember életében, illetve akár több is lehet, ezeket előbb vagy utóbb képtelenség fejben tartani. Aki nem tudja PONTOSAN mi történik a pénzügyi életében, nyilván előbb utóbb azt se tudja majd hogy hova tart, azt meg pláne, hogy mit kell tennie ahhoz hogy eljusson oda. Erről is bővebben majd később.

3 Adózási előnyök kihasználása

Ez egy kicsit furcsa pont lehet, amiben van is igazság, tekintve hogy főleg amerikai befektetőkre vonatkozik az ábra. Ettől függetlenül alapvetően helyesen szerepel, és helyesen szerepel itt a piramisban. Az ugyanis, hogy adózási szempontból „okos” megoldásokat választunk, az nem befektetési és kockázatvállalási kérdés. Magyarországon ide lehet venni az egészségpénztárak és nyugdíjpénztárak után járó kedvezményeket, az állami támogatást lakástakarékok után, vagy éppen a TBSZ számlát a befektetéseknél. A lényeg ugyanaz, okos megoldásokat választ valaki, felesleges extra kockázat nélkül.

4 Lakáskérdés

Nem vásárlást, nem bérlést írtam, hanem lakáskérdést, nem is véletlenül. Ahogy fentebb említettem, a vásárlás-vétel kérdése „attól függ” kategória, látszik viszont, hogy, nem a lista alján található, sokkal inkább a tetején. Sokan előbb vesznek lakást, mint sem kifizetik normálisan a hiteleiket, vagy erőn felül vállalnak hitelt. Szintén sokan előbb vesznek lakást, mint például vezetnek normális költségvetést. Ezek hibás döntések, és ez nem „attól függ” kategória, hanem örök érvényű igazság. A fő üzenet ott áll a fenti grafikonon, akkor vásárolj, ha ez ésszerű döntés.

5 Befektetések

A piramis csúcsa. A tényleges befektetésekkel akkor érdemes foglalkozni, ha már nem vagyunk eladósodva, ismerjük a saját pénzügyi életünket, vezetünk költségvetést, félre tudunk tenni, kihasználtuk az okos megoldásokat az adózás kapcsán, és a lakáshelyzetünk tisztázott. Addig viszont valójában felesleges. Ha képesek vagyunk „okos” megoldásokkal kihasználni az adóelőnyöket, akkor a többlethozamunk kockázatmentes, ezt pedig a befektetéseink nem tudják felülmúlni (lásd fenti S&P 500 hozamokkal kapcsolatos gondolatmenet). Emiatt ha csak pont annyi megtakarításunk van ami a lentebbi részhez elég, addig kár egyedi részvénysztorik után kutatni. (legfeljebb az intellektuális kihívás miatt lehet fontos)

Összességében én azt gondolom, hogy a befektetésekkel nagyon fontos foglalkozni, de ehhez muszáj teljesíteni a pénzügyi Maslow piramis alsóbb szintjeit. Ezt főleg azért hangsúlyozni, mert a csalódások és a téves berögződések is sokszor emiatt alakulnak ki, amik hosszú távon aligha tesznek jót bárki pénzügyi életének is. A fenti öt pontról igyekszem még részletesebben is írni a jövőben.

Nem értesz egyet? Írd meg kommentben. Az eredeti poszt itt érhető el.

Tartalom lezárása:2018.07.11 11:19
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.18 08:35
Forint, nyersanyagok, TSMC, légitársaságok