Jelentős pluszban nyithat ma a Meta részvénye, mivel a főbb sorokon sikerült megverni a várakozásokat a gyorsjelentés során. A dollár relatív gyengesége is sokat segít, miközben a hirdetők látszólag kezdenek visszatérni a piacra. A költséghatékonysági lépéseknek köszönhetően a profitabilitásban is fordulat állt be, ugyanakkor messze még a korábbi évek szintje, ráadásul a Reality Labs továbbra is sok veszteséget termel. A mostani árfolyamok mellett pedig az értékeltség is sokat emelkedett, ami már érdemi kockázatot jelent a Meta részvénye körül.

Jól sikerült a Meta gyorsjelentése, miután a befektetők alapvetően megkapták azt, amire vártak, illetve talán még annál is többet. A bevételek kapcsán 31,1 milliárd dolláros volt az elemzői várakozás, ezzel szemben viszont 32 milliárdot sikerült elérni a második negyedévben, míg az EPS végül 2,98 dolláros lett, ami szintén jóval kedvezőbb az előző éves adatnál. De ne szaladjunk ennyire előre.

Kedvező hír, hogy a Facebook (Meta) bevétele végül 32 milliárd dollárra javult, ez ugyanis nem csak a vártnál jobb eredmény, de a tavalyi adatot is simán meghaladja. A növekedés 11 százalékos lett, jelzésértékű, hogy utoljára 2021 végén tudott ilyen magas növekedési ütemet felmutatni a vállalat, sőt egyáltalán, növekedést sem nagyon tudott felmutatni azóta a cég.

Nagy növekedési ütem azért nem mutatkozott a felhasználók számában. A havonta aktívak ugyan meghaladták a 3 milliárd főt, de a naponta aktívak azért 1 milliárddal kevesebben vannak, ráadásul növekedés tekintetében ez évi 3-4 százalék körül van továbbra is. Némileg kedvezőbb, ha az összes platformot vizsgálva nézzük a naponta aktívakat, akkor a bázissal szemben 6,5 százalékos bővülés jött össze. Ugyanakkor a határainál van a Facebook-család, sokkal több felhasználót aligha tudnak rászoktatni az egyes közösségi csatornákra, legfeljebb az újabb megoldásokat tudják felfuttatni a családon belül.

A monetizáció viszont javul, ugyanis míg korábban a havonta aktív felhasználókra vetítve 9,6 dollárt ért el a bázisban a Facebook, addig most 10,4 dollárt. Ez alapján továbbra is látható, hogy főleg az amerikai és kanadai szegmens felhasználói mutatják a legnagyobb értéket, de összességében még mindig inkább javuló monetizáció látható. Az Apple adatvédelmi változtatásai után, és látva azok negatív hatásait most ismét javulás látható, ez pedig összességében megnyugtató lehet a befektetőknek.

Növekvő költségek?

Fontos volt a cégnél a költséghatékonyság, ami az elmúlt időszakban több jelentésnél is célkeresztbe került. A Facebook működési kiadásai jelentősen megnőttek az utóbbi negyedévekben, a befektetők tehát figyelik ennek változását. Most az látható, hogy a bruttó marzs ugyan továbbra is elmarad a korábbi szintektől, viszont az operatív kiadások nominálisan már kezdenek stabilizálódni.

Jelenleg 16 milliárd dollár felett volt a negyedéves szint, ami már nem drasztikus növekedés a tavalyi számokhoz képest. Az éves szintű 65,7 milliárd dollár sem annyira katasztrofális érték, az elmúlt pár negyedévben csak pár milliárdos növekedést mutatott. Ez fontos a marzsok kapcsán is, mivel ezzel az operatív eredményhányad 29,4 százalékkal sikeresen haladta meg a tavalyi szintet is. Erre egyébként utoljára 2 éve volt példa, azóta pedig a 4 negyedéves adatok alapján 42,5 százalékról 23,8 százalékra erodálódtak a marzsok, ami igen komoly eróziónak nevezhető, vagyis szükség lenne némi fordulatra és konszolidációra, amihez főleg a költséghatékonyságon át vezet majd az út.

Ehhez viszont a Reality Labs szegmensnek is jobb eredményeket kellene produkálni. Jól látható, hogy a jövőre fókuszáló megoldásokkal „kísérletező” szegmens bevételei szinte minimálisak, ehhez képest viszont megint majdnem 4 milliárd dollárt sikerült elkölteni különböző fejlesztésekre. Bár a marzsok romlása nem csak ennek köszönhető, a hirdetési szegmens alapvetően azért erős, és 40 százalék feletti eredményhányadra volt képest az előző negyedévben is, vagyis láthatóan több mint 10 százalékpontos marzs-romlás pusztán ezzel megmagyarázható. Egyelőre fordulat a Reality Labs kapcsán nem igazán látszik, ez pedig a későbbi drasztikus profitabilitás javulásnak is jócskán elveszi a lehetőségét.

Ezzel együtt az alacsony bázis már így is kellően erős hatást gyakorolt, ezt pedig azért könnyedén képes volt még így is teljesíteni a Meta. Az EPS végül a tavalyi 2,46 dollár után már 2,98 dollárra javult, amire szintén utoljára két éve volt példa. Az viszont látható, hogy éves szinten még mindig csak 8,6 dollárt tudott felmutatni EPS soron a vállalat, miközben a csúcsnegyedévekben 14 dollárra is képes volt a cég. A profit így tehát még 40 százalékkal marad el a legjobb időszaktól, és hiába várnak javuló számokat az elemzők, még mindig időre lehet szükség a korábbi szintek eléréséhez.

Ráadásul kérdés, hogy hosszú távon ez mennyire nyomja majd rá a bélyeget a növekedési kilátásokra. Nyilván nem szerencsés, ha folyamatosan drasztikusan nő a dolgozói létszám, de jelenleg éves szinten már 14 százalékos létszámcsökkenés tapasztalható, miközben nem feltétlenül a Reality Labs szegmenst érintették a számok alapján ezek a változások. Ez akár pozitívum is lehet, de látva a stabilan veszteséges működést a szegmensben idővel egyre inkább problémás lehet ez is.

Előrejelzés

Kétségkívül ezek után igen fontos az, hogy a menedzsment mit vár a következő hónapoktól. Ebben a befektetők pedig inkább jó híreket kaptak, a bevételek 32-34,5 milliárd körül lehetnek, miközben a konszenzus inkább 31,2 milliárddal számolt. Ugyanakkor a költségeket is már 88-91 milliárd közé várják a teljes évre, míg eddig inkább 86-90 milliárd dolláros előrejelzést tett közzé a menedzsment.

Láthatóan tehát amint kicsit is erősebb bevételi és profitszámok jönnek, a cég gyorsan reagál, és máris emeli a költség-előrejelzést, noha persze több hatás is érvényesül. Ráadásul a Reality Labs szegmens tekintetében még a korábbiaknál is nagyobb veszteségeket várna már a menedzsment az év későbbi részére. Ahol viszont kétségkívül érződik némi hatékonyság-javulás az a beruházások területe, itt 3 milliárd dollárral alacsonyabb „CAPEX”-re tettek előrejelzést a korábbihoz képest, legalábbis éves szinten.

Ezzel együtt a befektetők örülnek, mivel a harmadik negyedéves előrejelzés alapvetően kedvező, noha jegyezzük meg, hogy a deviza-hatások is sokkal kedvezőbbek már most. Már a tavaly októberi jelentés során is kiemeltük, hogy a devizahatások 2022-ben sokat rontottak a valós képen, most pedig a hátszél értelemszerűen jobb képest fest a bevételek vagy éppen a profitszámok alakulásáról. Kedvező, hogy a „Reels” egyre népszerűbb, de vélhetően csak a legmeredekebb feltételezés lett volna úgy vélekedni, hogy a Facebook(Meta) teljesen kiszorul a népszerűbb platformokért folytatott versenyből.

Azt pedig a platformok és a költséghatékonyság kérdésén túl legalább annyira fontos látni, hogy a hirdetők valamelyest elkezdtek visszatérni a piacra, végső soron pedig ebből lesz pénze a Metának is. A Google jelentésén is már látszódott, hogy javulnak a számok, és a két cég árfolyamából (annak piachoz, techcégekhez viszonyított lemaradásából) is látszódott, hogy elkezdődött a feltápászkodás, ezt pedig a fundamentumok is kezdik megerősíteni. Ez a trend legalább annyira fontos, mint a fentebb említettek, ha pedig a recessziós veszélyek csökkennek, akkor a cégek bátrabban fognak költeni az inflációs környezethez történő alkalmazkodás után. Ebből a Meta is profitálhat.

Értékeltség és árfolyam

Az utóbbi hetekben is folytatódott a Meta menetelése a piacon, ami szinte töretlen tavaly november óta. Látni kell viszont, hogy a piaci hangulat is sokat javult, láthatóan a hirdetők is kezdenek visszatalálni a piacra, a dollár pedig gyengülést mutat, ami szintén segíti a Metát. Az is jó hír, hogy a nyereségtermelés fordulatot mutat, a költségcsökkentés hatásai így jobban láthatóak. Ezzel együtt a Reality Labs továbbra is rengeteg pénzt emészt fel, miközben a korábbi szintekhez képest még igen messze van az EPS-termelés.

2021 őszén 380 dollár környékén járt az árfolyam, akkor pedig a korábban említett 14 dollár körüli éves EPS eredményt érte el a Meta. Most már 320 dollárnál nyithat a papír, viszont a nyereségtermelés csak 8,5 dolláros, vagyis a visszatekintő értékeltség alapján majdnem 40 százalékos prémiumot lehet látni.

Az előretekintő értékeltség kicsivel árnyaltabb képet mutat, mivel a várakozások szerint 15 dollár körüli EPS-t is elérhet a cég a következő négy negyedévben. Ezzel együtt sokszor előfordult már, hogy ezek a várakozások utólag túlzónak bizonyulnak, ráadásul még így is az látható, hogy bőven 20 feletti értékeltségen forog már a Meta részvénye, meghaladva az 5 éves átlagot.

Tavaly októberben kiemeltük a jelentés során, hogy szinte minden tényező együttesen állt össze a Meta ellen, a hirdetési üzletág árazása és a Reality Labs teljesítménye alapján pedig tetemes diszkonttal árazták az üzletágakat és a papírt, ami csak nagyon szélsőségesen negatív környezetben lett volna reális. Mivel ez elmaradt, ezért természetszerűleg komoly értékkorrekció történt azóta, a Meta árazása pedig ennek következtében és a fentebb említett tényezők miatt jelentősen tudott javulni.

Mostanra viszont úgy véljük, elég sok pozitívumot beáraztak már a piacok, a túlságosan negatív hangulat és hozzáállás pedig már régen a múlté, és inkább az inga a másik irányba látszik kilengeni. Persze a fenti folyamatok még több negyedéven keresztül pozitív hatást gyakorolhatnak, de ha befektetői oldalról ha elfogyna a „mega-cap” részvények iránti szerelem, akkor a Meta részvénye is vélhetően erősen érintve lenne, ez pedig ezeken az árszinteken már igen jelentős kockázatnak számít.

Technikailag persze látni kell, hogy ilyen erősen meredek emelkedő trend után nem könnyű keresni a kifogásokat. Noha valamennyi időtávon nézve túlvettség látható az RSI alapján, egyelőre a pozitív piaci nyitás miatt ennek nem sok hasznát veszik az időzíteni akaró tréderek, főleg a nagyobb befektetők. Ugyanakkor 345-350 körül lehetnek még erősebb ellenállások, 2022 elején itt töltött hosszabb időt a papír.

Az szintén kérdéses, hogy a 320 körüli szintek nyitás után képesek lesznek-e megtartani a részvényt, mivel néhány napja innen kezdődött egy élesebb fordulat. Emiatt a főbb szinteket itt érdemes figyelni, míg a támaszokat a lélektani 300 dollár körül, valamint a 280 dollár körül lévő 50 napos mozgóátlagnál.

A Meta napi grafikonja (2023.07.27. nyitás előtt)

Tartalom lezárása:2023.07.27 14:22
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Meta: Elmaradt az áttörés
Cinkotai Norbert | 2022.07.28 13:47
Visszacsúszott a papír
Meta: Meddig tart a rali?
Mohácsi Mihály | 2023.05.30 14:56
Kiemelkedő a részvény idei teljesítménye
9 fontos hír ma reggel
KBC Equitas | 2023.04.27 08:45
USA gazdaság, Meta, Deutsche Bank, TotalEnergies
Még csak most lendülne bele a Meta
Varga Dániel | 2023.04.27 13:16
Pozitív meglepetéseket hozott a gyorsjelentés
Végre egy jó jelentés a Metától
Varga Dániel | 2023.02.02 14:25
Ugrásra készül az árfolyam
Meta: Teljesen kiábrándultak a befektetők
Cinkotai Norbert | 2022.10.27 11:20
100 dollár környékén már a részvény

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?