A blogsorozatunk bevezető részében kicsit elmélyülhettünk az osztalékok világában, bemutattuk, hogy mi is az az osztalék, és miért kedveli sok befektető az osztalékfizető részvényeket. A következő rész kapcsán ideje kicsit mélyebbre ásni, az osztalék-arisztokrata részvényeket közelebbről is megvizsgálni.

Jelenleg 64 ilyen részvényt találhatunk meg a piacon, négy fontos kritériumnak kell megfelelnie egy adott papírnak, hogy ebbe a „nemes” társaságba kerülhessen:

  • S&P 500 komponensnek kell lennie az adott részvénynek
  • Minimum 3 milliárd dolláros kapitalizációval rendelkezik a vállalat
  • Az elmúlt 25 év során, minden évben emelniük kellett a kifizetett osztalék mértékén
  • Az elmúlt három hónap során naponta átlagosan legalább 5 millió dollár értékű forgalom mellett kereskedtek a részvénnyel

Amennyiben ezek a feltételek teljesülnek, akkor igen nívós csapatba kaphat meghívót az adott részvény. Látni kell, hogy a feltételek együttes teljesítése kizárja a nemrég piacra vezetett részvényeket, illetve ezzel együtt a növekedési részvények sem találhatók meg ebben a portfólióban.

A szektorok szerinti összetételén is látszik, hogy a legnagyobb súllyal a nem ciklikus (alapvető) fogyasztási javak szektora, valamint az ipari szektor képviseli magát, míg az IT szektor alig több mint 3 százalékát adja az indexnek. Ebből is látszik, hogy inkább a régi motoros, nagy mamutcégek találhatók meg az arisztokraták között.

Korábban jellemzően felülteljesítette az S&P 500 indexet az S&P 500 Dividend Aristocrats index teljes hozam vizsgálata esetén. A koronavírus okozta visszaesést követően azonban kicsit átrendeződött a piac, a „value” részvények háttérbe vonultak, így a növekedési részvények vették át a főszerepet. Ennek köszönhetően az S&P 500 index jobb teljesítményt tudott felmutatni, azonban látható, hogy az elmúlt időszakban nagyobb visszaesést is produkál az index.

Jelenleg 10 éves időhorizonton vizsgálva a total return-t, látható, hogy nincs szignifikáns különbség a két index között, nagyjából éves átlagban 14 százalékot hoztak. Azonban a Dividend Aristocrats index esetében általában azért alacsonyabb szórás mellett sikerült hasonló hozamot elérni, így ez igencsak kedvezőbb képet fest, és a hozam-kockázat karakterisztika portfólió szinten is érdekes jelenség.

A DRIP hasznosságának ábrázolása érdekében létrehoztunk egy lehetséges befektetési modellt, ahol 10000 dolláros kezdetleges tőkéből 100 darab részvényt vásárolunk. Az egyéb költségektől a könnyebb ábrázolhatóság érdekében eltekintettünk. A modellünkben 3,2 százalékos évesített osztalékhozamot feltételeztünk, amelyet évente 8 százalékos átlagos növekedés követ. Továbbá az évesített árfolyamemelkedés is 8 százalékos, amely alacsonyabb az S&P 500 index elmúlt 20 év évesített hozamánál.

Jól látható, hogy rövid távon nem igazán fejti ki hatását az osztalékokból származó bevétel, azonban ahogy múlik az idő, úgy játszik egyre nagyobb szerepet a kapott osztalék. Ebben a szcenárióban, ha csupán az árfolyam emelkedne, és nem kapnának osztalékot a befektetők, akkor 46 ezer dolláros vagyonnal rendelkeznének 20 év múlva. A periódus során 21 ezer dollárnyi osztalékot halmozhatott fel a befektető, amelyet, ha mindig visszaforgatna, akkor 86 ezer dollárt érne a befektetése.

Az S&P 500 komponenseinek a teljes hozamát vizsgálva láthatjuk, hogy hosszabb távon egyre nagyobb hányadát teszi ki az osztalékokból származó jövedelem. Jelenleg a ’30-as évektől vizsgálva a teljes képet, a hozamok 40 százalékáért felelősek a vállalati osztalékok. Minél hosszabb távot vizsgálunk, annál nagyobb szerep hárul az osztalékokra, így látni kell, hogy ennek inkább a hosszú távú befektetési stratégiákban lehet szerepe.

Persze azt is meg kell jegyezni, hogy mivel Total Return személeltről van szó, ezért az alacsonyabb osztalékszint idővel az árfolyamokban jelentkezik meg, mivel azt „nem fizetik ki” a cégek. Így az osztalékoknak pszichológiailag lehet ugyan hatása, de mégis a teljes hozamot tekintve nincs nagy különbség. Ezzel együtt a volatilitással együtt már érdekes a kép, a pszichológiailag pozitív hatáson túl.

Természetesen adott a lehetőség a befektetők számára, ha nem szeretnének bajlódni egy saját portfólió összerakásával, akkor különböző ETF-ek által lekövethetik az osztalékos arisztokrata részvények mozgását. A rendszerünkben is megtalálható több ilyen ETF, amelyet a keresőnkben tudnak kiválasztani.

A blogsorozatunk következő részében részletesebben bemutatjuk, hogy milyen szempontokat lehet érdemes megvizsgálni egy osztalékfizető részvény kiválasztásakor.

Tartalom lezárása:2022.06.10 15:31
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

10 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.03 08:39
Amerikai munkaerőpiac, Apple, Booking, 4iG

Felszálló ágban a United Airlines

Varga Dániel | 2024.05.02 13:59
Jól teljesít a jelentés óta a részvény

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.02 08:34
Fed, amerikai munkaerőpiac, devizák, olaj