Hozta a kötelezőt a Tesla, így elkerülte a Netflixhez hasonló összeomlást a gyorsjelentést követően. A bevételek és a profitszámok igen erősek, Elon Musk szerint pedig a következő időszak is a növekedésről és a költséghatékonyságról szólhat majd. Erre azért szüksége is lesz az igen magasan árazott részvénynek, továbbá a mai 7 százalékos pluszt tegnap egy 5 százalékos visszaesés előzte meg. Az 1000 dolláros szintekről viszont egyelőre fordulni látszik a papír, így a technikai kép is javult a kedvező fundamentumok mellé.

Nem sikerült rosszul a Tesla első negyedéves gyorsjelentése, a vártnál jobb bevételt és profitot értek el, és rekordot is sikerült dönteni több szám kapcsán. A bevételek végül 18,8 milliárd dollár körül alakultak, ami alapvetően 80 százalékos éves növekedést jelent, és további gyorsulást jelentett a bővülési ütem kapcsán, ami már a januári jelentés során sem volt gyenge.

Persze ez főleg az autók értékesítéséből, és leginkább gyártásából adódott, ezek a számok pedig már korábban ismertek voltak. A Tesla a negyedév során több mint 300 ezer autót tudott gyártani és értékesíteni, de ez már a negyedik negyedévben is látható volt, ahhoz képest nagyobb megugrás nem mutatkozott. Ez alapján tehát az éves szinten kedvező és javuló növekedési ütem borítékolható volt, és jelenleg 1,2-1,3 millió körül jár az éves gyártási ütem.

Az is persze kedvező, hogy az átlagos eladási árak emelkedésnek indultak, és a korábbi 50 ezer dollár körüli stagnálás után megint 54 ezer dollár fölé ugrottak járművenként. Ez is segítette a bevételek javulását, miközben továbbra is elmondható, hogy az egyéb kiegészítő szolgáltatások vagy éppen az energiaipari bevételek változatlanul alacsony súlyt képviselnek.

Külön pozitívum, hogy marzsok javulása folytatódott, és az operatív eredményhányad már elérte a 19 százalékot, sokat erősödve a tavalyi 10-15 százalék körüli szintekről, vagy éppen a 2020-as néhány százalékokról. Látható, hogy az operatív kiadásokat jól menedzseli a cég, iparági szinten is jól állja a sarat a vállalat.

Nem csoda így, hogy a növekvő hatékonyság és javuló bevételi számok mellett dinamikusan bővül a profit is. Az operatív eredmény már 3,6 milliárd dolláros volt, de a nettó soron is sikerült 3,3 milliárdot elérni, ami értelemszerűen újabb rekordokat jelent. Részvényenként ez majdnem 3 dolláros eredményre volt elég, a Tesla tehát látszólag papíronként 11-12 dolláros éves szintű eredményre már képesnek látszik.

Korábban gyakran merült fel a kormányzati támogatásokat jelentő kreditek problémája, de hiába ért el ez most több mint 600 millió dollárt, ezek nélkül is bőven nyereséges lenne a cég. Messze van tehát már az az időszak, amikor sokan arról cikkeztek, hogy a Tesla csak emiatt képes nyereséget elérni.

Emellett jelentősen javul a nettó készpénzállomány is a cégnél, már sikerült elérni 18 milliárd dollárnyi készpénzt, ami mellé már csak kevesebb mint 5 milliárdos a hitelállomány. Láthatóan tehát egyre jobb a mérleg szerkezete, a 13 milliárdos nettó készpénzállomány pedig az éves beruházási szintnek is nagyjából a kétszerese, vagyis van forrás a vállalatnál a további célok megvalósításához.

Változtak a tervek?

A Tesla a negyedéves jelentései során rendre frissíti korábbi terveit, ugyanakkor ezek általában inkább csak megerősítéseket jelentenek. Több éves időtávon továbbra is évi 50 százalékos növekedést terveznek a gyártás kapcsán, ezt a Berlinben és Texasban startoló Gigagyár egységek is támogathatják majd.

Ez alapján továbbra is növekedést várhatnak a befektetők a Teslától, a tavalyi 54 milliárd dollár után idén már 85, jövőre pedig 112 milliárd dolláros lehet majd az árbevétel. Ezt feltehetően a javuló profitszámok kísérik majd, a Tesla a gyártási költségek csökkentését is célozná ugyanis az innovációkkal. Az EPS számok így a mostani 10 dolláros éves szintről 2025-re nagyjából duplázódhatnak.

Az odáig vezető út viszont annyira talán nem lesz egyszerű, mivel a cég szerint 2022-ben végig jellemzőek maradnak majd az ellátási láncot érintő zavarok és problémák. Ugyanakkor idén már 1,5 millió legyártott autó is jöhet Elon Musk szerint, ráadásul a Robotaxi autón is dolgoznak, amiből 2023-ban akár már esemény is lehet, és 2024-ben a tömeggyártás is elkezdődhet.

Ettől függetlenül a fentiek mellett a költségnyomást is figyelembe kell venni, amit egyelőre jól menedzsel a cég, ugyanakkor a magasabb árú autók eladási arányának javulása is kellett a szép profitszámokhoz. Feltehetően a beszerzési költségek tovább erősödnek majd az alkatrészeknél, így a növekvő volumenre minden eddiginél nagyobb szükség lehet, feltehetően az év második fele jelent majd érdemi javulást, például a most tapasztalt kínai gyártási problémákon való túllendülés is itt valósulhat meg.

Mínusz után plusz

A Tesla jelentése után piaczárást követően 4-5 százalékos erősödéssel reagált a papír, ami alapvetően kedvező hír, a mai nyitás pedig 7 százalék körüli pluszt mutat már. Ugyanakkor hozzá kell tenni azt is, hogy a rendes kereskedés során 5 százalékos mínuszt hozott össze, így átütő sikerről azért aligha beszélhetünk. Ami pozitívum, hogy az 1000 dolláros szintek így egyelőre nem estek el, továbbá sikerült elkerülni egy „Netflix-forgatókönyvet”, utóbbi cég az egyes pontokon gyenge jelentésre 35 százalékot zuhant egyetlen nap alatt.

A Tesla ugyanakkor továbbra is igen magasan van árazva, az 1000 milliárd feletti cégértékhez még 100 milliárd dolláros éves árbevétel sem társul, a nettó profit pedig még évek múlva is csak 20-30 milliárdos lehet, ami változatlanul igen magas értékeltséget jelentene. Közben a versenytársak azért szépen fejlődnek, vagyis a kockázatok változatlanok. Általánosan is elmondható, hogy nagy meglepetés a Teslától nem érkezett, haladnak a korábban kijelölt úton, a Robotaxi pedig érdekesnek tűnik, de egyelőre még évekre vagyunk az esetleges bevezetéstől és elterjedéstől, ráadásul ilyen hírek már korábban is jöttek, illetve a hatóságok engedélyeiről még nem is szóltunk akkor.

Fundamentálisan viszont változatlanul erősnek tűnik a kép, így a technikai képet lehet még érdemes figyelni a fentieken túl. A Tesla ma bőven az 1000 dolláros szintek felett nyithat, így végeredményben ismét az 1200 dolláros történelmi csúcsok felé közelíthet majd. Ennél egyelőre távolabb tekinteni még korai lenne, ráadásul 1100 dollár környékén akadt el április elején a menetelés, ami szintén ellenállást jelenthet, sőt, alapvetően egy csökkenő trendvonal is behúzható tavaly novembertől.

Az indikátorok markáns jelzéseket nem adnak, az RSI a középérték körül mozog, míg az MACD vélhetően egy vételi jelzés felé fordulhat ezzel a pozitív mozgással, de ehhez a következő napoknak is erősnek kell lennie. A támaszokat 1000 dollár körül érdemes figyelni, a mozgóátlagok is felfelé mozognak, amivel megerősíthetik majd a szinteket, de ez még talán korainak tűnik. Alighanem javarészt a piaci hangulaton múlhat majd, hogy a Tesla képes lesz-e ismét a csúcsok felé törni, vagy ismét az 1000 dolláros szinteket kell majd figyelni.

A Tesla napi grafikonja (2022.04.21. nyitás előtt)

Tartalom lezárása:2022.04.21 14:08
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
11 fontos hír ma reggel
KBC Equitas | 2022.01.04 08:36
Forint, olaj, Pfizer

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.26 08:29
Amerikai gazdaság, kötvényhozamok, Microsoft, Alphabet

Meta: Elégedetlenség látszik a piacokon

Varga Dániel | 2024.04.25 14:20
A kilátásokon lenne mit javítani még

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.25 08:34
Amerikai gazdaság, Meta, IBM, Wizz Air