Idén eddig nagyon jól teljesítenek a kínai részvények, a Shanghai Composite index (ami a sanghaji tőzsdére bevezetett részvények együttes teljesítményét méri) 24 százalékkal emelkedett év eleje óta, amely növekedés jelentősen meghaladja az S&P 500 index (500 amerikai tőzsdén jegyzett nagyvállalatot tömörít) szintén figyelemre méltó 17 százalékos, vagy az európai STOXX 600 index (európai nagyvállalatokat tartalmaz) 16 százalékos erősödését. Ráadásul az Egyesült Államokban elérhető kínai vállalati papírok is nagyot mentek eddig.  Van élet tehát a hazai átlagbefektetőknek megszokott magyar – amerikai - nyugat-európai részvénypiacok hármasán túl is, így érdemes kitekinteni az egzotikus távol-keleti piac felé is. 

 

Kína a piacgazdaság felé nyitása óta sok izgalmat okoz a befektetőknek, az utóbbi egy évben pedig különösen sok Kínával kapcsolatos hír tartotta lázban a piacokat. A kínai gazdaság lassulása (amely még így is utcahosszal veri a fejlett gazdaságok növekedését), illetve az amerikai-kínai kereskedelmi háború, a Huawei botrány mind-mind forró témát szolgáltat a befektetőknek. A történések hatása persze a részvénypiacokon is vastagon lecsapódik, gondoljunk csak az Apple decemberi zuhanására részben a kínai kereslet megcsappanása miatt, vagy a Huawei versenytársainak (Nokia, Ericsson) árfolyamának a botrány után kezdődő szárnyalására, de többé-kevésbé szinte minden részvény legalább közvetetten érintve van.

Sokan gondolják azt, hogy a kínai gazdasági folyamatok által leginkább érintett kínai cégek részvényeivel (pontosabban ezek legtöbb esetben ADR-ek, vagyis részvényeket megtestesítő letéti jegyek, de a technikai részletekben most ne vesszünk el) itthonról bonyolult kereskedni, pedig a legjelentősebb vállalatok papírjainál a valóság mást mutat:

  • Kínai jüant nem kell váltani, amerikai dollárban kereskedhetünk a részvényekkel (ADR-ekkel)
  • A megbízható New York-i tőzsdén forognak a papírok, online kényelmesen elérhetőek
  • Annak ellenére, hogy egzotikus befektetések, a jutalék mégsem magas

Habár a hazai brókercégek többségénél az ázsiai piacok elérhetősége korlátozott, vagy csak igen drágán lehet kereskedni, viszont az amerikai részvénypiacon jónéhány kínai nagyvállalat papírjai forognak, méghozzá dollárban (amelyek a KBC online kereskedési felületén pár kattintással elérhetőek). Ezek a részvények pedig az esetleges vámháborús–kínai gazdasági növekedéses spekulációs lehetőségek mellett földrajzi diverzifikáció szempontjából is hasznosak lehetnek, ráadásul sokszor izgalmas egyedi sztorikat tartogatnak.

Azért ezekkel persze óvatosan kell bánni, mivel jellemzően az átlagnál volatilisebb papírokról van szó. Természetesen részvények mellett ETF-ek révén is szerezhetünk kínai kitettséget, ilyen például az Xtrackers MSCI China ETF (ISIN: LU0514695690), amely az MSCI China indexet követi le. Most azonban maradjunk a részvényeknél, a következőekben tekintsük át az amerikai tőzsdén kereskedhető, nagyobb méretű, jelentős forgalommal rendelkező érdekesebb kínai vállalati részvényeket:

A) Alibaba

Talán a legismertebb, és egyben legnagyobb kínai vállalat az Alibaba, amellyel mi is rendszeresen foglalkozunk. A vállalat tőzsdére lépése 2014-ben minden idők legnagyobb IPO-ja volt 25 milliárd dollárral. A jelenleg 484 milliárd dollár kapitalizációjú óriáscég fő profilja az e-kereskedelem, de tevékenységi portfóliója nagyon széles az online médiaszolgáltatástól kezdve a pénzügyi szolgáltatásokig. Az idei évben nagyot ment eddig a részvény, 2019 eleje óta 37 százalékot emelkedett az árfolyam.

B) JD.com

A JD.com Kína legnagyobb online kiskereskedelmi vállalata. 2018-ban 67 milliárd dolláros bevétellel és több mint 300 millió aktív vásárlóval rendelkezett. A jd.com weboldalon keresztül számos árukategóriában kínál termékeket különböző forgalmazóktól, gyártóktól, kiadóktól, valamint más társaságoknak is online felületet biztosít termékeik értékesítésére. A cég élen jár a kiskereskedelemben is hasznosítható innovatív technológiák, mint a robotika, automatizáció vagy mesterséges intelligencia terén. Világszinten is ők voltak az elsők, akik először végeztek drónnal üzleti célú kiszállítást, Kínán belül pedig a megrendelés napján vagy legkésőbb másnap házhoz tudják szállítani az áruk nagyon nagy többségét. A cég piaci kapitalizációja 43,1 milliárd dollár, az idén pedig impozáns 33 százalékos növekedést ért el a részvényárfolyam.

C) Baidu

A Baidu egy 60 milliárd dollár körüli kapitalizációval rendelkező technológiai óriáscég, leginkább az internetes keresőjéről ismert, mely a Google mögött a második legnépszerűbb a világon, Kínában pedig 70 százalékos részesedéssel piacvezető. A kereső mellett több más irányba is nyitott a cég az utóbbi időben, mint a mesterséges intelligencia és az önvezető autózás. Emellett jelentős részesedése van a kínai Netflixként ismert iQiyi-ben, és az utazásszervező Ctrip-ben. A cég árfolyama a tavalyi második félévben tapasztalt zuhanás óta még nem igazán állt talpra, idén eddig a részvénypiacok teljesítményéhez képest mérsékelt, 6 százalékos az emelkedés.

D) NIO

A NIO egy viszonylag fiatal vállalat, csak tavaly nyáron lépett a tőzsdére. A Tesla egyik kínai riválisa, elektromos meghajtású prémium kategóriás járműveket gyárt, elektromos töltőhálózatot üzemeltet, valamint az önvezető autózással és mesterséges intelligenciával kapcsolatos projektekben is részt vesz. 2019 első negyedévében közel négyezer járművet értékesítettek (összehasonlításképpen a Tesla 63 ezret), egyelőre még csak az ES8 SUV modellből. A piaci kapitalizációja 5 milliárd dollár körüli, a kisebb méret ellenére az egyik legforgalmasabb kínai részvény. A részvényárfolyam viszont meglehetősen volatilis, év elejétől március elejéig közel 70 százalékot is menetelt az árfolyam, utána azonban az értéke felét elvesztette, így nagyon kockázatosnak számít.

E) TAL Education

A TAL Education egy technológiaorientált, oktatással foglalkozó vállalat. Az óvodáskorú gyerekektől kezdve a végzősökig széles korosztálynak nyújtanak iskolán kívüli oktatási szolgáltatásokat különböző platformokon. Iskolai tantárgyakból való korrepetálás mellett felvételi és vizsgafelkészítéssel is foglalkoznak, számos tanulást segítő weboldalt üzemeltetnek. Három fő szolgáltatásuk a kiscsoportos órák, az online kurzusok, illetve a személyre szabott egyéni foglalkozások. A társaság piaci kapitalizációja 20 milliárd dolláros, az árfolyam pedig 36 százalékot emelkedett idén.

F) Weibo

A Weibo egy Twitterhez hasonló közösségi médiaplatform, Kína legnépszerűbb mikroblog weboldala, közel félmilliárd aktív felhasználóval. A társaság bevétele hirdetésekből és marketingszolgáltatásokból származik. A cég piaci kapitalizációja 16 milliárd dollár, az árfolyam idén 20 százalékkal került feljebb.

Szerencsére még elég sok lehetőség áll rendelkezésre a kínai részvénybefektetésekhez, az alábbi táblázatban összeszedtük a többi, legalább egymilliárd dolláros méretet elérő, és minimum 700 millió dolláros átlagos napi forgalommal rendelkező, Egyesült Államokbeli tőzsdén kereskedhető papírokat. Az adatok 2019.04.24-én frissültek.

Név

Piaci kapitalizáció (mrd USD)

Teljesítmény az elmúlt 3 év alatt, százalék

 

Növekedési lehetőség elemzői várakozások alapján (Bloomberg konszenzus, százalék)

Fő tevékenység/profil

Pinduoduo

28,3

-7,8*

29,4

e-kereskedelem

iQIYI

17,7

30,8*

17,6

videós tartalomszolgáltatás

Bilibili

5,6

80,9*

27,1

mobil játék, élő műsorszolgáltatás

Ctrip.com

24,3

-7,4

-3,9

online utazási szolgáltatások

58.com

10,8

30,1

5,8

online piactér

NetEase

36,0

95,1

3,7

online játék, e-mail, online hirdetés

Yum China

16,8

47,7

3,2

étterem-üzemeltetés (pl KFC és Pizza Hut)

ZTO Express

15,6

7,6

15,4

logisztika, szállítmányozás

New Oriental Education

14,8

133,5

6,0

oktatás

Huazhu

13,2

401,0

-3,2

szállodaüzemeltetés

Autohome

13,4

285,2

-12,3

online autós platformok

Momo

7,8

127,7

16,2

közösségi média, online ismerkedés

HUYA

4,9

48,6*

24,3

e-sport közvetítés

YY

7,1

39,9

6,1

közösségi média, műsorszolgáltatás

Vipshop

5,4

-39,1

-9,3

e-kereskedelem

GDS Holdings

5,4

290,0*

14,8

telekommunikáció, felhőszolgáltatás

Tencent Music Entertainment

28,5

23,6*

6,5

zenés tartalomszolgáltatás

SINA Corp

4,6

46,7

25,8

online média

Uxin

1,0

-61,6*

150,7

online használtautó kereskedelem

Baozun

2,6

680,6

3,4

marketing tanácsadás, IT

SOGOU

2,1

-58,2*

10,0

internetes kereső

BEST

2,3

-48,3*

36,8

logisztika

Qudian

2,0

-80,2*

19,1

digitális pénzügyek

Bitauto

1,1

-45,2

41,0

autós weboldalak, digitális marketing

*a tőzsdei bevezetés óta

Összességében az látható, hogy az amerikai tőzsdéken dollárért kereskedhető kínai vállalati részvényekből széles a paletta, az erre fogékony befektetőknek lehet miből válogatni. Ezek a társaságok leginkább a kínai piacon tevékenykednek, így általuk a befektetési portfólió kínai kitettségét is növelni lehet, ami földrajzi diverzifikáció szempontjából is hasznos. Főként az izgalmas növekedési sztorikat kedvelő befektetőknek lehet érdemes figyelemmel követni a kínai papírokat, és adott esetben akár ilyen részvényekkel színesíteni a meglévő eszközállományt. Persze ebben az esetben hangsúlyozottan fontos a megfelelő kockázatkezelés, a fent bemutatott részvények többségénél jellemző a viszonylag nagy árfolyam-ingadozás.

Tartalom lezárása:2019.04.26 15:04
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Alphabet: Kimagasló a felhőszegmens teljesítménye

Mohácsi Mihály | 2024.04.26 15:22
Új csúcson indíthatja a részvény a kereskedést

OTP: Még mindig alacsonyan értékelt

Grébel Szabolcs | 2024.04.26 14:45
Erősen teljesít a bankcsoport

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.26 08:29
Amerikai gazdaság, kötvényhozamok, Microsoft, Alphabet