Első ránézésre vegyes eredményeket tehet közzé a Richter jövő héten kedden hajnalban, a bevételektől szép növekedést várunk, viszont a profitszámok érezhetően visszaeshetnek. Utóbbiban viszont az elszámolt adóterhek, és a negyedéves viszonylatban erősödő forint lehet a „felelős”, ezeket leszámítva pedig az alapfolyamatok erősnek tűnnek. A támaszoknál lévő részvényt tehát érdemes lehet figyelni.

Igen erős jelentést zárhat a Richter a negyedik negyedév végével, miután a várakozásaink szerint a bevételek tovább erősödhettek, és még a harmadik negyedéves számokat is meghaladhatták. A negyedik negyedévben elszámolt különadó persze jelentősen rontotta az eredményszámokat, ugyanakkor enélkül nagyon erős EBIT számokat láthatnánk, ami az erős alaptevékenységre, és a gyenge forint pozitív hatásaira utal.

A bevételek 220 milliárd forint fölé erősödhettek a negyedév során, ami több mint 26 százalékos növekedést jelentene éves alapon. Látni kell, hogy a gyengébb forint most is nagyon sokat segített, a bázissal szemben ugyanis közel 30 milliárd forintos többlethatást jelenthetnek az árfolyamok. A növekedési ütemet viszont aligha csak ez magyarázta:

  • A Vraylar eladásoktól további növekedést várunk éves alapon, közel 15 százalékos bővüléssel kalkulálunk. Ez alapján az amerikai piacon 50 milliárd forint feletti bevétellel számolunk, ami majdnem 40 százalékos növekedés lenne éves alapon.
  • Az európai piacokon szintén erős teljesítményt várunk, ahogyan ez a harmadik negyedévben is jól látszódott. Ezzel együtt az EURHUF szintén kedvezően alakult a bázissal szemben, ami alapján itt is majdnem 30 százalékos bővülés jött össze.
  • Az orosz piac szintén érdekes terület, ahol az elmúlt negyedévekben rubelben számítva stabil volt a teljesítmény, ez pedig alapvetően fennmaradhatott. Forintban viszont szignifikáns így is a bővülés a bázissal szemben mutatott nagy rubel erősödés miatt, majdnem 50 százalékos javulásra számítunk.
  • A többi piacon nagy meglepetésre nem készülünk, az ukrán leánytól továbbra sem várunk igazán erős számokat, miközben a latin-amerikai piacon mutatott erőt megtarthatta a Richter.

Összességében tehát erős alapfolyamatok és devizás eredmények jöhetnek, a gyengébb forint pedig erre jelentősen rápakolhatott. A Richter növekedése így igen erős lehetett, a bevételek pedig éves szinten akár a 800 milliárd forintot is elérhették, szemben a tavalyi 630 milliárd után.

A költségek kapcsán már valamivel összetettebb képet láthatunk. Egyrészt a közvetlen költségek tovább emelkedhettek, ebben a devizahatások értelemszerűen nem segítettek. Ugyanakkor a marzsok kapcsán így is javulást várunk, a bruttó eredményhányad pedig elérhette az 59 százalékot, ami az előző negyedéves 60 százalék után szintén remek hír lenne. A negyedik negyedévekben rendre alacsonyabb számokat lehetett látni, a kontextust tehát így kell értelmezni.

A közvetett kiadások kapcsán szintén emelkedést várunk, főleg a bázissal szemben. A harmadik negyedévben már látható volt a költségek magas szintje, most azonban 65 milliárd forint fölé emelkedhettek. Ugyanakkor bevétel arányosan még mindig relatíve alacsony szinten állhat a Richter, ami a marzsokra is elviekben pozitív hatást gyakorol.

Az év végén bejelentett különadók viszont vélhetően a negyedik negyedéves időszakra kerülnek elszámolásra, ami alapján közel 30 milliárd forintos extra költség terhelheti a céget. A bázissal szemben ez így jelentősen nehezíti az összehasonlítást, az üzemi eredmény pedig „csak” 35 milliárd forintos lehet. Ez majdnem 30 milliárd forinttal lenne alacsonyabb a harmadik negyedévnél, ugyanakkor a bázissal szemben már csak 20 százalékos mínusz lenne, a 2020-as negyedik negyedéves számot pedig még meg is haladná.

Szintén negatív volt a pénzügyi sor változása, főleg a devizahatások által befolyásolva, a negyedéves záróárfolyamok a harmadik negyedévhez képest kedvezőtlenül változtak. A forint erősödése így pénzügyi soron éreztetheti hatását, ráadásul a rubel is sokat gyengült, így közel 20 milliárd forintos lehet a mínusz. Bár az év egészét tekintve így is bőven pluszos a sor, ez már a bázissal szembeni összehasonlítást már nehezíti.

A nettó eredmény ugyanakkor így is pluszos lehet, és várakozásaink szerint a negyedik negyedévben még 14,5 milliárd forintos eredményt elérhetett a Richter. Az előző negyedéves 76-82 milliárd forintok után ez persze jelentés visszaesés, valamint a negyedik negyedévekhez képest is gyenge adatnak számít, de a pénzügyi sor és a negyedévre elszámolt különadó sokat torzítanak az adatokon.

Összességében így is erős 2022-es évet zárhatott a Richter, mivel a nettó eredmény végül 210 milliárd forintos lehet, jócskán meghaladva a 2021-es 140 milliárdot. Látni kell persze, hogy a devizahatások sokat számítottak, ugyanakkor az alapfolyamatok változatlanul erősek, a kulcsgyógyszerek pedig segítik a cég üzleti fundamentumainak javulását.

Előrejelzés és árfolyam

A fentiek után komoly kérdés, hogy milyen előrejelzés érkezik majd a vezetéstől. Alighanem a Richter az elmúlt időszakban bevezetett szokásával nem fog szakítani, így nagyon pontos részletinformációk vélhetően nem érkeznek, általánosan viszont sok-sok konkrétum elhangozhat. Alighanem a bevételek növekedési üteme 2023-ban is folytatódhat, de a költségek kapcsán már több a bizonytalanság, amire a befektetők is választ várhatnak.

Erre nagy szükség is lehet a befektetők irányából, mivel technikailag is igen fontos szinteken jár a papír. Az elmúlt hetekben csökkenő pályán mozgott a Richter, mostanra viszont egy fontos támaszra lelt a papír a 200 napos mozgóátlagánál. Látható, hogy tavaly szeptemberben ez nem tudta megfogni a papírt a nagyobb visszacsúszástól, ugyanakkor most egyelőre fordulat mutatkozik innen.

A jelentés ugyan csak a jövő héten kedden érkezik majd, ám várhatóan a támasz addig is erős lehet, kiegészítve ezt a 8000 forint körüli lélektani szinttel. Összességében tehát elmondható, hogy erős támaszoknál várja a jelentés a Richter egy érezhetőbb korrekció után, viszont az előrejelzésen sok múlhat azt illetően, hogy végül milyen irányba sikerül elmozdulnia a részvénynek.

A Richter napi grafikonja (2023.02.20. 13:30)

Tartalom lezárása:2023.02.20 14:20
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Magyar blue chipek: Nem mozdul a magyar tőzsde
KBC Equitas | 2023.01.16 11:56
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Érkeznek a jelentések
KBC Equitas | 2023.02.20 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Javuló hangulat a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.02.13 11:19
OTP, Mol, RIchter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Nincs nagy erő a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.01.23 11:23
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyengélkedik a hazai piac
KBC Equitas | 2023.02.06 12:05
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Gyenge kezdés a magyar tőzsdén
KBC Equitas | 2023.01.30 11:40
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Felfelé nézelődik a BlackRock

Varga Dániel | 2024.04.30 15:09
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg

Gyengélkedik a német autóipar

Mohácsi Mihály | 2024.04.30 14:43
A Volkswagen és a Mercedes profitja is beesett

10 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.30 08:36
Magyar GDP, OTP, forint, európai gazdaság