Sikerült felülmúlnia a várakozásokat a fontosabb sorokon a Telekomnak, de ami még fontosabb hír lehet a befektetők számára, hogy jelentős mértékű osztalékemelést tanácsolt az Igazgatóság. Így részvényenként 30 forintos osztalék kifizetésére van kilátás, valamint a saját részvények visszavásárlása is folytatódhat a következő időben. Emellett a vezetőség is optimista az idei, valamint az ezt követő időszakra is, hiszen a nemrég bejelentett áremelések pozitív hatást fejthetnek ki a cég számaiban.

Kellemes meglepetéseket tartogatott a ma késő délután közzétett Magyar Telekom gyorsjelentés, hiszen egyrészt a várakozásokat felülmúló eredményeket produkált a cég a negyedév során, másrészt a javadalmazási juttatások mértékén is jócskán emelt tavalyhoz képest a vállalat. Ugyan éves szinten nem sikerült nagy növekedést elérni, emellett a növekvő infláció, illetve a különadó is visszavetette a Telekom bővülését profit terén.

Emelkedő juttatások

A negyedik negyedéves jelentés egyik legfontosabb aspektusa a Telekom esetében rendre az osztalékpolitika leleplezése szokott lenni, így érdemes elemzésünket is ezzel kezdeni. A tavalyi 15 forintos részvényenkénti osztalék mértékén meglepően magas mértékű emelést hajtott végre a cég, hiszen a 29,46 milliárd forintos kifizetés részvényenként 30,6 forint körüli osztalékot jelenthet a befektetők számára. Ez a jelenlegi árfolyamhoz mérten 8,1 százalék feletti osztalékhozamot biztosíthat a részvényesek számára.

Az osztalékfizetések mellett fontos részét képezi a Telekom javadalmazási politikájának a részvény visszavásárlási-program is. Ennek kapcsán az Igazgatóság 14,6 milliárd forint értékű részvény visszavásárlását tűzte ki célul, amely így összességében 44 milliárd feletti részvényesi kifizetést eredményezhet. Ez egy részvényre lebontva 44 forint feletti juttatásnak felelhet meg, amely 11,6 százalék körüli hozamot eredményezhet. Ez már meghaladná a 10 éves magyar kötvényhozamok szintjét is, amely a Telekom esetében sokszor tekinthető benchmarknak.

Ez a mértékű juttatási csomag összességében kedvező eredménynek tekinthető, hiszen az éves nettó eredmény 70 százalékának felel meg, előzetesen alacsonyabb mértékű kifizetésre számíthattak a befektetők. Ez akár hosszabb távon is löketet adhatna a Telekom árfolyamának, hiszen láthatóan erős eredményeket tud termelni a jelenlegi gazdasági környezetben is a vállalat.

Stabil növekedés bevételsoron

Nem sikerült elérnie a 200 milliárd forintos határt a bevételek tekintetében, de a 199,2 milliárd forintos eredmény már csak karnyújtásnyira van az újabb mérföldkőtől. A konszenzus várakozásait is sikerült némileg felülmúlnia a cégnek, emellett éves szinten 3,6 százalékos növekedés mutatkozott, míg az egész évet tekintve 7,8 százalékos javulást ért el a társaság, ezzel felülteljesítette az előzetes becslését.

A mobil szegmensnél 5,3 százalékos javulás mutatkozott éves szinten, ehhez a növekvő ügyfélbázis, valamint a mobiladat-használat növekedése járult hozzá elsősorban. Egyértelműen látszik, hogy a nem hang alapú bevételek egyre nagyobb arányt tesznek ki ebben az üzletágban, így itt 17,5 százalékos bevételnövekedésnek lehettünk tanúi a negyedév során. A hang alapú bevételek, valamint a készülékértékesítési soron is visszaesés figyelhető meg, de összességében növekvő ARPU látható mind a feltöltőkártyás, mind a szerződéses ügyfelek esetében.

Ebben a negyedévben a vezetékes láb felül tudta múlni a mobil üzletág növekedését, így éves alapon 6 százalékos bővülést ért el a Telekom. Az internetes bevételek tekintetében a 12 százalékos növekedési ütem segítette a szegmens erős teljesítményét, Rékasi Tibor vezérigazgató is jelezte, hogy év végére már 1,2 milliónál is több ügyfél kapcsolódott a gigabit képes technológiával rendelkező vezetékes hálózathoz. Emellett pozitívum, hogy egyre nagyobb arányban váltanak az ügyfelek nagyobb sávszélességű előfizetésekre, ez pedig a bevételek tekintetében is pozitív hatást eredményezhet.

Ahogy arra előzetesen számítani lehetett, hiába szokott szezonálisan erős eredményeket hozni az SI/IT oldalon a Telekom, a 2021-es eredményekhez képest most 17 százalék feletti visszaesést volt kénytelen elszenvedni a társaság. Így összességében 21,6 milliárd forintnyi bevétellel járult hozzá a szegmens az összbevétel alakulásához, ez elsősorban a magyarországi fiskális szigorításoknak, a kormányzati megrendelések visszafogásának köszönhető. Habár érdemes megemlíteni, hogy a szegmens magas költséghányada miatt, ezzel a visszaeséssel valamelyest jobb marzsok elérése volt képes a Telekom.

Észak-Macedóniában is erőteljes javulás mutatkozott, így közel 20 milliárd forintos bevételt ért el a Telekom leányvállalata. A mobil szegmens húzta magával az eredményeket, hiszen éves szinten megközelítőleg 26 százalékos bevételnövekedési ütem mutatkozott. Az SI/IT bevételek tekintetében hasonló tendencia mutatkozott Magyarországhoz képest, hiszen szintén az országban tapasztalható fiskális szigorítás eredményezett némi visszaesést bevételsoron.

A nehézségek ellenére is erős profit mutatkozott

Ugyan összességében valamelyest romlottak az eredmények a 2021-es negyedik negyedévhez képest, de egyes költségsorokon javulás mutatkozott már. A követelések értékvesztésénél 1,3 milliárddal alacsonyabb költség látható, mivel a magyar működésnél kisebb értékvesztés-képzésre volt szükség a jelenlegi negyedévben már, bár az észak-macedón szegmensben ellentétes tendencia figyelhető meg.

A közvetlen költségek tekintetében összegében tehát némi csökkenést tudott felmutatni a társaság, hiszen a csökkenő SI/IT bevételekkel összhangban az ehhez kapcsolódó költségtételek is mérséklődtek. Az egyéb közvetlen költségek 61 milliárd forintra emelkedtek a növekvő készülékértékesítési költségek, illetve a roaming kifizetések következtében.

A negyedévben 62,7 milliárdos EBITDA-t tudott elérni a vállalat, ez ugyan 3,4 százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbi szintekhez képest, de pozitívum, hogy így is sikerült felülmúlnia az elemzői várakozásokat. Hiába tudott javulni a bruttó eredmény, a magas közvetett költségek, illetve a különadók elrontották valamelyest a cég eredményeit. A személyi jellegű ráfordítások tekintetében is érdemi növekedés látható, hiszen 19,2 milliárd forintos tételt jelentett ez a Telekom számára, ez egyrészt a béremeléseknek, másrészt a magasabb bónuszköltségeknek is köszönhető.

A 28,4 milliárdos üzemi eredmény kellemes meglepetést jelent, hiszen ez éves szinten is 10 százalék feletti bővülést jelez. Ebben jelentős szerepet játszott, hogy az értékcsökkenési és amortizációs költségek 34,3 milliárd forintra estek vissza. Emellett egyéb működési bevételek tekintetében közel 2,4 milliárdos eredményt figyelhetünk meg, ez leginkább az 5 éven túli időbeli elhatárolások feloldásának köszönhető.

A nettó eredmény esetében nem sikerült hasonló bravúrt bemutatni, hiszen a nettó pénzügyi soron 7,2 milliárd forintos veszteség képződött ebben a periódusban. A magasabb kamatok és kamatköltségek, valamint a származékos ügyletek valós értéken történő átértékelése hozott kedvezőtlenebb eredményeket.

Optimista előrejelzések érkeztek

Az osztalék mellett az éves előrejelzések alakulása is fontos a Telekom utolsó negyedéves jelentései kapcsán, így látható, hogy az idei évre is stabil növekedést prognosztizál a vezetőség, ez bevétel és EBITDA tekintetében is 5-10 százalékos bővülést jelenthet. Rékasi Tibor jelezte, hogy a kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére is stabil eredményekre van kilátás, hiszen a korábban bejelentett díjemelések a következő időszakokban már éreztethetik pozitív hatásukat. A módosított eredmény tekintetében mérsékelt növekedést helyeztek kilátásba, továbbá 60 milliárd forint környéki szabad cash flow elérésére számítanak.

Kicsit távolabb tekintve, a következő években is fennmaradhat a dinamikus növekedési ütem a cégnél, 2024-re közepes-egyszámjegyű bevételnövekedést vár egyelőre a társaság. A piaci pozíciója továbbra is erős a Magyar Telekomnak, így inkább optimizmus jellemezheti a közeljövőben a Telekom menedzsmentjét.

Összességében elmondható a Telekom jelentéséről, hogy ugyan a várakozásoknak megfelelően nem tudott javítani a nettó eredményén a társaság, habár inkább pozitív meglepetéseket tartogatott a ma közzétett gyorsjelentés. A javadalmazási juttatások mértékének megemelése mindenképp pozitívumként emelendő ki, valamint a díjemelések a következő időben is pozitív hatásokat eredményezhetnek a cég életében. A fundamentumok továbbra is erősek, a különadók ellenére is stabil eredménytermelés jellemzi a céget, továbbá a vezetőség is bátrabb előrejelzéseket helyezett kilátásba.

Szép emelkedésen van túl a részvény

Jól teljesített az elmúlt időszakban a Magyar Telekom a részvénypiacon, ennek köszönhetően az októberi mélypont érintése óta már 30 százalék feletti emelkedést tudott produkálni az árfolyam. Emellett idén is jelentős pluszban áll az árfolyam, így nagy ralit tudott eddig felmutatni, így a 385 forint körüli ellenállásokhoz ért, amelyen egyelőre nem tudott túljutni a papír.

Az emelkedő trend így akár tovább folytatódhat, hosszabb távú kilátások is izgalmasak a cég körül, így feljebb a 400 forintos szintek, a 200 hetes mozgóátlag jelenthet akadályt. A 438 forintos szintek jelölték ki az elmúlt két év lokális csúcspontjait, utoljára a koronavírus okozta visszaesést megelőző időszakban tudott ennél is magasabb szinteken járni a részvény.

Támaszokat a 344 forintos szint, illetve a 280 forint körüli lokális mélypontok képezhetnek. Az indikátorok egyelőre nem jutottak el kritikus szintekre, habár látható, hogy az árfolyam emelkedésével párhuzamosan az indikátorok is felfelé trendeltek az utóbbi időben, bár egyelőre lenne még tér felfelé.

A Magyar Telekom heti grafikonja (2023. 02. 22. zárás után)

Tartalom lezárása:2023.02.22 19:36
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Magyar blue chipek: Gyengélkedik a hazai piac
KBC Equitas | 2023.02.06 12:05
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Gyengébb negyedévet zárhatott a Telekom
Varga Dániel | 2023.02.20 10:12
Az osztalék is fókuszban lehet
Magyar blue chipek: Gyenge kezdés a magyar tőzsdén
KBC Equitas | 2023.01.30 11:40
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Érkeznek a jelentések
KBC Equitas | 2023.02.20 11:30
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Nincs nagy erő a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.01.23 11:23
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Javuló hangulat a hazai piacon
KBC Equitas | 2023.02.13 11:19
OTP, Mol, RIchter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Felfelé nézelődik a BlackRock

Varga Dániel | 2024.04.30 15:09
Kereskedési ötletet fogalmazunk meg

Gyengélkedik a német autóipar

Mohácsi Mihály | 2024.04.30 14:43
A Volkswagen és a Mercedes profitja is beesett

10 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.30 08:36
Magyar GDP, OTP, forint, európai gazdaság