OTP

Tovább növekedett az OTP eredménye az idei év első negyedévében, az akvizíciós hatásoknak köszönhetően pedig a konszolidált adózott eredmény rekordszintre emelkedett. A Nova KBM eredményei már részben segítették az első negyedéves eredményeket, így a hitelállományokban is nagyobb növekedés látható, valamint a nettó kamatmarzs is javulni tudott a negyedév során. Az egyszeri tételként elszámolt akvizícióhoz kapcsolódó badwill pedig ellensúlyozni tudta a banki különadók negatív hatását, ennek köszönhetően pedig a profitabilitás is kiemelkedő szintre került, a negyedévben a rekordprofit mellett 24 százalékos saját tőke arányos megtérülést ért el az OTP, amelyre az elmúlt időszakokban nem volt példa.

Magas profittal kezdi az évet az OTP

Jól kezdte az OTP az idei évet, a bank első negyedéves gyorsjelentése kisebb mértékben jobb lett a várakozásainknál, jelentősebb negatív hatások pedig kevésbé terhelték az első negyedéves eredményt. Akvizíciós hatásoknak köszönhetően tudott növekedni az időszak eredménye, így ezt érdemes figyelembe venni az összehasonlításkor.

A nettó kamatbevétel 312 milliárd forintra emelkedett, és a teljes bevétel is 457 milliárd forint volt, amely éves alapon több mint 26 százalékos növekedést jelent, és enyhén felülmúlta a várakozásokat is. A működési költségek tekintetében nagyobb növekedés látható, itt várakozásainkat is meghaladta az emelkedés. Ebben a bérinfláció, az akvizíciós költségek, valamint az első negyedévben a leánybankoknál elszámolt felügyeleti díjak játszottak szerepet.

A működési eredmény így összességében alacsonyabb volt, mint a várakozásunk, éves alapon viszont 21,4 százalékos növekedést mutatott. A kockázati költségek a negyedév során alacsony szintre estek vissza, ezen a soron pozitív meglepetést okozott az OTP, több országban pozitív kockázati költség került elszámolásra, amely javította az adózott eredményeket. A konszolidált adózott eredmény összességében megfelel a várakozásoknak, a korrekciós tételek pedig összességében javították a konszolidált adózás utáni eredményt, amely így rekordszintet ért el.

Pozitív akvizíciós hatások

Az első negyedévet nagyobb korrekciós tételek terhelték, bár összességében a pozitív és negatív hatások kioltották egymást, és pozitív 7 milliárd forintos korrekciós tétel elszámolására került sor az első negyedévben.

A pénzügyi szervezetek különadója az extraprofit adóval együtt azonban 88 milliárd forintos mínuszt jelent, valamint a második negyedév során is majd lehet számítani egy 25 milliárd forint körüli korrekciós tételre az extraprofitadó változásainak köszönhetően. Az OTP adófizetési kötelezettsége egyébként mérséklődni fog 41 milliárd forintra.

A Nova KBM-hez kapcsolódóan 85 milliárd forintos plusz került elszámolásra badwill hatásként, mivel a bankot 1 P/BV ráta alatt sikerült megvásárolni, és februártól kezdve tartalmazzák a kimutatások a bank számait. A Sberbank végelszámolása kapcsán pedig 10,4 milliárd forint megtérülés keletkezett. A következő időszakban ismét a felvásárlásokhoz kapcsolódóan a pozitív hatásokon lehet a hangsúly, az üzbég Ipoteka Bank konszolidálása után 230 millió euró kerülhet elszámolásra.

A mérleget nézve az akvizíciós hatásoknak köszönhetően csoportszinten is látható az emelkedés, ugyanakkor ezt leszámítva már mérsékeltebb lenne a hatás. Az első negyedévben éves alapon 21 százalékkal növekedett a hitelállomány, negyedéves alapon pedig 11 százalékkal tudott bővülni a bruttó hitelállomány.

Csoportszinten a nettó kamatmarzs 3,66 százalékra emelkedett, ebben szintén szerepet játszik az akvizíció, illetve az eurózónás kamatszintek emelkedése. A tavalyi negyedik negyedévben az OTP Core nettó kamatmarzsa még csökkent is, miközben a külföldi leánybankok kamatmarzsai növekedtek az emelkedő kamatkörnyezetnek köszönhetően.

Veszteséges volt az OTP Core

Az első negyedéves eredményhez leginkább a külföldi leánybankok, valamint az akvizíciós hatások járultak hozzá, míg a magyarországi alaptevékenység 36,6 milliárd forintos veszteséget ért el a kapott osztalékok nélkül. Az első negyedévtől kezdve módszertani változás is történt a kimutatásokban, mivel a Corporate Center leválasztásra került, így visszamenőlegesen is változtak az egyes sorok.

Az OTP Core esetében a nettó kamatbevétel éves alapon 15 százalékkal csökkent, negyedéves alapon pedig szinte változatlan volt. A nettó kamatmarzs tovább szűkült, a tavalyi negyedik negyedévben 1,91 százalékra módosult a nettó kamatmarzs, az első negyedévben pedig 1,94 százalék volt a nettó kamatmarzs, amely éves alapon 73 bázispontos csökkenést jelent. Ugyan a vállalati hitelek átárazódása már lekövette az elmúlt időszak kamatemelkedését, de a kamatráfordításokat növelte a frissen kibocsátott a szenior és alárendelt kötvények kamatelhatárolása is.

Itthon a hitelállományokban negyedéves alapon szinte alig volt növekedés, éves alapon látható 16 százalékos bővülés. A betétállomány pedig egy százalékkal csökkent az előző negyedévhez viszonyítva.

A negyedév veszteségéhez az adózási hatások is hozzájárulnak, ugyanakkor a nettó kamatmarzs szűkülése negatívumnak tekinthető, főként az emelkedő kamatkörnyezet mellett. Az eszközállomány összetétele miatt az előző negyedévben is már ez a trend volt látható, illetve a kötvénykibocsátások hatásával is számolni kell. Külföldön viszont az emelkedő kamatkörnyezet jellemzően pozitív hatással tudott lenni a nettó kamatmarzsra, amely a csoportszintű eredményekben is látható.

Nova KBM

Az OTP Csoporton belül a magyar leánybank valamivel gyengébben szerepelt, miközben a külföldi leánybankok az akvizíciók nélkül is erősen teljesítettek, de a legnagyobb növekedést az akvizíciós hatásoknak köszönhetően a szlovéniai leánybank érte el. A szlovén leánybank adózás előtti eredménye a negyedévben 20,2 milliárd forintot tett ki, amely a teljes eredményen belül már nagyobb hozzájárulásnak tekinthető.

Az OTP szlovéniai leánybankjánál a mérlegfőösszeg 1790 milliárd forintról 5531 milliárd forintra emelkedett. A nettó kamatmarzs egyébként nemhogy csökkent, hanem 3,28 százalékra javult, és várhatóan az EKB kamatemelései további pozitív hatást fejthetnek majd ki.

Szintén látványos, hogy 21,2 százalékos volt a ROE az első negyedév során a szlovéniai leánybanknál, miközben az előző negyedévek során 10-11 százalékos szinten mozgott a saját tőke arányos megtérülés. A szlovéniai akvizícióval az OTP egy nagyon jó minőségű hitelállománnyal bővült, amely a mostani emelkedő eurózónás kamatkörnyezetben várhatóan továbbra is jól teljesíthet, és csoportszinten is egyre jelentősebben hozzájárulhat az eredményekhez. Természetesen az EKB kamatemelései nemcsak a szlovén leánybank, hanem a horvát, bolgár és a montenegrói leánybank marzsait is pozitívan érintett.

Javuló trendek a kockázat költségekben

Az orosz-ukrán konfliktus miatt az elmúlt évben ismét a legnagyobb kérdés a kockázati költségek alakulása volt, amely az idei első negyedévben már ismét alacsony szintet mutatott. Az egyes orzságokban eltérő trendek mutatkoznak, de Oroszországot és Ukrajnát leszámítva nem került sor nagyobb kockázati költség elszámolásra, sőt visszaírások is történtek.

Az orosz és az ukrán leánybank esetében is mérsékeltebb volt a negatív hatás, így összességében jóval alacsonyabb kockázati költséggel zárta a negyedévet az OTP. A portfólióminőség összességében stabil maradt, mindössze Ukrajnában látható a 90 napon túl nem teljesítő állomány arányának növekedése. Ebben a mérséklődő hitelállomány is szerepet játszik.

A hitelezési tevékenység a háború következtében visszaesett Ukrajnában, és Oroszországban sem növekedett a hitelállomány, a vállalati hitelportfólióban pedig folyamatos leépülés látható. Az idei első negyedévet egyébként mindkét leánybank nyereséggel zárta, Ukrajnában 12,6 milliárd forint volt az adózott eredmény, míg Oroszországban 17,9 milliárd forint.

Összegezve az OTP erősen kezdte az első negyedévet, és főként a külföldi leánybankok teljesítménye volt figyelemre méltó. Az első negyedévben a konszolidált adózás utáni eredmény 69 százalékát már a külföldi tevékenység adta. A Nova KBM felvásárlásával pedig látható, hogy a szlovén leánybank jelentősen hozzá tud járulni a növekedéshez, ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy egyszeri hatások segítették a negyedévet, amely nélkül azért mérsékeltebb hitelállomány bővülés, és alacsonyabb kamatmarzs lenne látható. 

Technikai kép

Már a jelentést megelőzően is emelkedett az OTP árfolyama, azonban várhatóan a kedvező gyorsjelentés továbbra is segítheti az árfolyamot. Bár jórészt egyszeri hatásoknak is köszönhető a magas eredmény, de továbbra is stabil működés látható.

Tegnap a 11000 forintos szint felett zárt az OTP árfolyama, az elmúlt napok alapján pedig kérdés, hogy meg tudja-e tartani ezt a szintet a részvény. A 10000 forint alatti szintről egy kisebb rali indult el, viszont a 11000 és 11500 forint közötti szinteken már egy erősebb ellenállászóna fogadhatja az árfolyamot. Emellett az RSI indikátor értéke is közelíti a túlvett szintet. A további emelkedés esetén a 11500 forintos szint lehet egy erős ellenállás, amely az idei évi lokális csúcs szintje. Erőteljes pozitív jelzés lenne, ha sikerülne áttörni a 11500 forintos szintet.

Az OTP napi grafikonja (2023. 05. 10. nyitás előtt)

Tartalom lezárása:2023.05.10 07:43
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Magyar blue chipek: Új erőre kapott a magyar tőzsde
KBC Equitas | 2023.05.02 11:39
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Emelkedéssel próbálkozik a hazai piac
KBC Equitas | 2023.04.17 11:04
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
Magyar blue chipek: Még nem ébredt fel a hazai piac
KBC Equitas | 2023.04.11 11:18
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus
OTP: Javulás várható a banknál
Grébel Szabolcs | 2023.05.04 16:20
Május 10-én érkezik a jelentés
Magyar blue chipek: Nem találja az erőt a magyar piac
KBC Equitas | 2023.04.24 11:37
OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom, Opus

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?