Az olajárak esésével az elmúlt hét nem az energiaszektorról szólt a részvénypiacon, igaz, a teljes részvénypiaci teljesítmény sem túl meggyőző, ennek ellenére hosszabb, több hónapos időtávon nézve még mindig nyertesnek tekinthető az energiaszektor. A csúcsokhoz képest lejjebb tartózkodnak a nyersanyagárak, viszont ezek még mindig olyan szintek, amelyek mellett az olajcégek magas profitabilitása kitarthat, ezzel együtt pedig továbbra is érdemes lehet figyelemmel követni a cégeket.

Korrekció az olajpiacon

A koronavírus járványhelyzet után egyértelműen az energiaszektor lett mostanáig a nyertese a részvénypiaci emelkedésnek a magas nyersanyagáraknak köszönhetően. Az elmúlt időszakban viszont számos kockázat is felmerült az egyébként eddig növekvő olajpiaci kereslettel kapcsolatban, amelyek az olajárak eséséhez is vezettek. Nyilvánvalóan az energiaárakban bekövetkezett esés nem kedvező a cégeknek, azonban a jelenlegi olajárszintek még mindig nagyobb jövedelmezőséget biztosítanak, tehát az energiaszektort továbbra is érdemes lehet figyelni, még ha rövidtávon a részvényárfolyamokban korrekciók is fordulhatnak elő.

Amellett, hogy globálisan a készletek még mindig csökkenést mutatnak, és az OPEC+ is csökkentette a kitermelését, de például Kínában az olajimport augusztusban már csökkenést mutatott, tehát a keresleti oldalon is látszódnak negatív hatások. Ez a két ellentétes hatás befolyásolhatja leginkább most az olajárakat, amelyről bővebben még a korábbi elemzésünkben is írtunk.

Természetesen középtávon fontos lehet, hogy tud-e stabilizálódni az olajár egy olyan szinten, amely stabil profitabilitást jelent, amely részvényesi szempontból is egy kiszámíthatóbb teljesítményt és viszonylag magas részvényesi juttatásokat (osztalék, részvény-visszavásárlás) jelenthet.

Érdemes azonban hosszabb távon is megnézni, hogyan teljesítettek a cégek különböző időszakokban. Példa lehet a Chevron, amely a globálisan is az egyik legnagyobb integrált olajcég. A Chevron tevékenysége leginkább a finomításra koncentrálódik, ezt egészíti ki az upstream szegmens, amely jobban kitett az olajárak változásának.

Az elszálló árak az év első felében viszont jelentős profitot hoztak az upstream szegmensnek, miközben a finomítói marzsok is megugrottak, tehát mindkét szegmensben kedvező hatások érvényesültek. A stabilizálódó olajár viszont szintén előnyös lehet az integrált cégeknek, még ha rövidtávon a csökkenő olajárak a teljes szektor számára inkább negatívumot jelenthetnek.

Azonban egy akár alacsonyabb szinten stabilizálódó olajár a kereslet fennmaradása esetén a finomítói marzsokat is stabilan tarthatja, valamint a kitermelés is még profitábilisan tud működni, egy ilyen időszak, relatív alacsonyabb olajárakkal és stabil marzsokkal kedvező forgatókönyv az integrált cégekre nézve.

Az alábbi ábrán hosszabb távon látható az olaj és a Chevron árfolyamalakulása, a sötétebb háttérrel jelölt részeken pedig azok az időszakokat figyelhetjük meg, amikor a Chevron árfolyama viszonylag stabil maradt, sőt egyes esetekben megközelítette vagy új csúcsra is emelkedett, miközben az olajárak már nem emelkedtek új csúcsra. A 2017 és 2019 közötti időszakban pedig a WTI átlagára alacsonyabb is volt, miközben a Chevron árfolyama szintén emelkedni tudott a korábbi mélyponthoz képest.

Jelenleg ahhoz az időszakhoz képest magasabb WTI átlagárat láthatunk, amelyet a grafikonon feltüntetett 12 havi mozgóátlag is szemléltet, és jelenleg az árfolyam is magasabb szinteken tartózkodik. Múltbeli trendeken tehát látható, hogy a hirtelen eső olajárak ugyan kedvezőtlenek a Chevronnak is, ahogyan a teljes szektornak, de a viszonylag stabil 60-80 dollár körüli WTI szintek mellett nem teljesített rosszul az árfolyam. Az idei év első felében mind a downstream, mind pedig az upstream szegmens kiemelkedő teljesítményt ért el, de érdemes historikusan is összevetni, hogy a Chevron hozzávetőlegesen milyen eredményt ért el a különböző külső környezetben.

Upstream

A kitermelés bevétele és profitalakulása függ legnagyobb mértékben az olajárak alakulásától. A vállalat által realizált olajárak kisebb mértékben eltérnek ugyan a világpiaci WTI ártól, de természetesen követik a mozgásokat. A 2018-2019 közötti időszakban a realizált olajár 50-60 dollár között alakult, viszont a koronavírus járvány idején a beeső árak miatt jelentősen csökkent. Az idei évben viszont már 90 dollárnál jár a realizált ár.

Ennek megfelelően az upstream szegmens profitabilitása is hasonlóan alakult. Viszonylag stabil 3 milliárd dollár körüli nettó eredményt ért el 2018-2019-ben a szegmens, majd a 2020-as évben voltak veszteséges negyedévek, majd a mostani időszakban már több mint 8 milliárd fölé növekedett a profit. Látható, hogy az együttmozgás nagyon erős az olajárakkal, tehát ha nem sikerül például a WTI árfolyamának visszatérni a 100 dolláros árfolyam fölé, akkor vélhetően alacsonyabb profitot láthatunk majd a következő negyedévekben.

Ez hozzávetőlegesen a jelenlegi olajárszintekkel 7-7,5 milliárd dollár környékén lehet, de még egy 60-70 dollár környéki olajárszint mellett is maradhat magasan a profit. A kitermelési költségekben a korábbi években láthatók voltak kiugrások, viszont az elmúlt negyedévekben ez stabilan viszonylag alacsonyan maradt, ennek is köszönhető a profit növekedése.

Természetesen egy tényezőt még figyelembe kell venni, ez pedig a kitermelés mennyisége. A 2020-as évet nem számítva 3 millió hordó egyenértékes/nap körül alakult a termelés, a második negyedévben ez valamelyest csökkent 2,9 millió hordóra, viszont a magas olajárak mellett ez sem jelentős negatív hatás. Az viszont látható, hogy a kapacitások 3 millió hordó körül alakulnak az elmúlt években, ha az egyedi hatásokat nem nézzük.

Downstream

A finomítói marzsok az elmúlt évtizedben stabilan (szezonalitást figyelembe véve) 0,1-0,5 dollár körül alakultak az EIA adatai alapján gallonban számolva. Az idei évben a kereslet növekedése miatt többbszörösére emelkedett, a csúcs a legutóbbi adatok alapján 1 dollár felett volt.

Finomítói marzsok (üzemanyagok esetében) alakulása az Egyesült Államokban:

Ábra forrása: EIA https://www.eia.gov/finance/markets/products/prices.php

Ez pedig a downstream szegmens profitját is megemelte, amely a második negyedévben gyakorlatilag felrobbant, amelyet szinte teljes mértékben a marzsok ugrásszerű növekedése okozott. A második negyedév során 3,5 milliár dollár volt a profit a szegmensben. A szezonális hatások miatt persze a következő negyedévekben lehet csökkenésre kilátás, mivel a téli időszakban jellemzően alacsonyabbak a marzsok. Az idei év ezzel együtt azonban kiemelkedőnek ígérkezik.

Árfolyamalakulás

A mindenkori csúcsokról korrekció kezdődött a Chevron grafikonján is, de 2020 óta nézve még mindig meredeken emelkedő a trend. A fenti bekezdések alapján rövidtávon szembeszelet jelenthet ez az árfolyamra nézve is, azonban az árfolyam a korábbi évekhez képest még mindig jelentősebben magasabban tartózkodik.

A korrekció folytatódása esetén az emelkedő trendvonal, illetve az 50 és a 200 napos mozgóátlag jelenthet támaszokat. Erősebb szint lefele a 134 dolláros vonal, amely a korábbi években kétszer is kijelölte a csúcspontot, 2014-ben és 2018-ban. Idén júliusban ezt a szintet vissza is tesztelte az árfolyam, kijelölve ezzel a lokális mélypontot. Az 50 napos mozgóátlag mellett ugyanakkor a 152 dolláros szint környéke is még támaszt jelenthet az árfolyamnak.

A Chevron napi grafikonja (2022. 09. 07. nyitás előtt)

A Chevronra vonatkozó célárak átlaga jelenleg 178 dollár, amely a mostani árfolyamhoz képest közel 14 százalékkal magasabb. Az értékeltséget tekintve egyébként szintén alacsony értéket lehet látni, mindössze 4,9-es EV/EBITDA rátán forognak a részvények, viszont ehhez hozzátartozik az is, hogy olyan jelentősen növekedett meg az EBITDA termelés, amelyet a részvény növekedése nem követett le. Nyilvánvalóan ez a ciklikusságból is fakad, hiszen nem biztos, hogy hosszútávon fennmaradnak a magas nyersanyagárak. Emiatt a ciklikus iparágakban gyakran az alacsonyabb előretekintő EV/EBITDA szinteket lehet látni az árfolyam csúcspontjainál, míg amikor a külső környezet kevésbé támogató, az értékeltség ebben az időszakokban szokott megugrani.

A Chevron heti grafikonja (2022. 09. 07. nyitás előtt)

A csökkenő olajárak mellett tehát nagyobb a valószínűsége egy gyengébb periódusnak az energiacégeknél, de a még mindig magasan levő olajárak, illetve a kereslet miatt növekvő finomítói marzsok is abba az irányba mutatnak, hogy még stabil nyereségességet érhetnek el az integrált cégek, mint a Chevron, amelyeknek egy stabilizálódó olajár szintén nem kedvezőtlen. A recessziós forgatókönyv természetesen kockázat marad, és a kereslet drasztikus visszaesése érzékenyebben érintheti a cégeket, de a jelenlegi szintnél alacsonyabb olajárak esetén is magas profitot tudnának elérni az olajcégek.

Tartalom lezárása:2022.09.07 15:09
Időtartam:Közép táv (néhány hónap)
Tényleg csak az olajszektor marad talpon idén?
Grébel Szabolcs | 2022.06.15 15:19
Idén egyértelműen ez a nyerő szektor
Érdemes figyelni az energiaszektort
Varga Dániel | 2022.07.05 13:59
Fontos szinteknél a Chevron és az Occidental Petroleum
Chevron, Exxon: Rekorderedmény az olajcégeknél
Grébel Szabolcs | 2022.07.29 16:00
Tovább emelkedhetnek a részvények

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?