Az emelkedő olajárak és a finomítói marzsok jelentős növekedése rekordprofitot eredményezett a Chevron és az Exxon esetében is. A második negyedéves jelentés után mindkét cég bejelentette, hogy megemelik a részvényvisszavásárlásra fordított összegeket is köszönhetően az erős cash flow termelésnek. A globális keresletet mindkét cég erősnek látja továbbra is, sőt a kapacitások további bővítését jelentették be a vállalatok.

Chevron

A vártnál erősebben teljesítenek az olajcégek Európában és az Egyesült Államokban is köszönhetően a magas nyersanyagáraknak. A héten Európában a TotalEnergies számolt be erős negyedéves eredményről, az amerikai cégek közül pedig a Chevron és az Exxon Mobil is a vártnál erősebb számokat tett közzé.

A TotalEnergies negyedéves számai után persze már kevésbé meglepő, hogy az amerikai vállalatok is jól teljesítettek a második negyedévben. A Chevron 11,6 milliárd dolláros adózott eredményt ért el a második negyedévben, amely a tavalyi második negyedév 3,1 milliárdos adózott eredményhez képest közel négyszer nagyobb. A cég bevételei 65 milliárd dollárra növekedtek a tavalyi 36 milliárd dollárról.

Az egyes üzletágak nyeresége is nagyot nőtt a tavalyi eredményekhez képest. Az upstream profit 3,1 milliárd dollárról 8,5 milliárd dollárra emelkedett, míg a finomítói marzsok javulása miatt a downstream profitja is 839 millió dollárról 3,5 milliárd dollárra nőtt.

A kitermelés a nemzetközi mezőkön 13 százalékkal csökkent, míg az Egyesült Államokban 3 százalékkal növekedett a tavalyi második negyedévhez képest. A magasabb olajárak viszont egyértelműen látszódnak, a második negyedévben az átlagos eladási ár 89 dollár volt az olajra, míg a földgázra 6,22 dollár. Tavaly 54 dollár volt az átlagos eladási ár, valamint 2,16 dollár a földgáz átlagos eladási ára.

A finomítói marzsok is jelentősen megugrottak a negyedév során, amelynek eredményeképp az Egyesült Államokban a downstream profit 776 millió dollárról 2,4 milliárd dollárra emelkedett, a nemzetközi finomítói profit pedig 63 millió dollárról 1 milliárd dollár fölé nőtt. Mindezt úgy, hogy 8 százalékkal kevesebb volt a finomítói input, de az erős keresletet jelzi, hogy 4 százalékkal növekedtek összességében a finomított termékek eladásai.

Nyereségben tehát látványos a pozitív hatás az elszálló olaj és gázárak miatt, ennek eredményeként a vállalat 21,8 milliárdos működési cash flow-t ért el z év első felében, miközben a tavalyi év első felében 11,2 milliárdos volt a cash flow. A magasabb kereslet viszont a beruházás igényt is növeli, azonban ilyen működési cash flow mellett a beruházások 6,7 milliárd dolláros szintje az első félévben nem magas, így látható milyen magas szabad cash flow termelésre képes a vállalat.

A második negyedév rekordnak számít a Chevronnál profitban, amelynek eredményeként 50 százalékkal meg is emelte a cég a részvényvisszavásárlásra fordított összeget, amely a részvényesek számára további kedvező hír.

ExxonExxon Mobil

A kedvező külső környezet az Exxon Mobil eredményét is a csúcsra repítette, a Chevronnal ellentétben pedig az Exxon növelni is tudta a kitermelését, valamint a finomított termékek eladását is. Mind az emelkedő olajárak, mind a bőven a 10 éves átlag felett levő finomítói marzsok segítették a második negyedéves rekorderedmény elérésében az Exxont.

Az Exxon az elmúlt években sikeresen növelte a kitermelését, amely 2017 óta átlagosan 20 százalék feletti ütemben növekedett és várhatóan az idei évben is tovább fog emelkedni. A 2017-es szinthez képest az Exxon kitermelése háromszorozódhat a vállalat előrejelzése szerint az idei évben. Az erős globális kereslet kielégítésére folyamatosan növeli a beruházásait az Exxon is.

A második negyedévben az Exxon profitja 17,8 milliárd dollárra emelkedett a tavalyi második negyedév 4,7 milliárdos profitja után. Mindez legnagyobb részt az olajár emelkedésének és a finomítói marzsok megugrásának köszönhető, a volumen oldali pozitív hatás ennél kisebb volt. Az év első felében több mint háromszorozódott az Exxon upstream szegmensének profitja növekvő kitermelés mellett, valamint a finomításban már jelentős profitot ért el, miközben a tavalyi évben veszteséges volt a finomítás. Egyedül a vegyipari szegmensben csökkent a profit, itt elsősorban a költségek növekedése és a kínai kereslet csökkenési játszott szerepet. Azonban a finomításon és a kitermelésen elért profit bőven ellensúlyozni tudta a csökkenést.

Emelkednek az árfolyamok

A gyorsjelentések közzététele után mindkét részvény árfolyama emelkedéssel nyithat. A vártnál kedvezőbb jelentés, és a részvényesi juttatások emelése mind pozitív hír. Az olajárak pedig az elmúlt napokban ismét emelkedtek, ezzel a szektor részvényei javítottak a teljesítményen a júniusi visszaesés után. A 50 napos mozgóátlag felfele még ellenállást jelenthet az árfolyamnak, viszont a mai emelkedéssel akár közel is kerülhet az áttöréséhez a részvény. Felfele pedig a 175 és a 182,5 dolláros szintek jelenthetnek további ellenállásokat. A részvényre vonatkozó célárak átlaga 176 dollár, amely a jelenlegi árfolyamhoz képest 17 százalékkal magasabb.

A Chevron napi grafikonja (2022. 07. 29. 15:40)

Áttörte az 50 napos mozgóátlagot az Exxon árfolyama, az olajárak fordulatával pedig kedvezőbbé vált a technikai kép a részvénynél. Korábban a 80 dollár körüli szinteken alakult ki támasz, most viszont az 50 napos mozgóátlag már támaszt jelenthet az árfolyamnak. A nyitás előtt kereskedésben pluszban tartózkodik a részvény így jó esély van rá, hogy megerősíti a kitörést a részvény. Felfele a korábbi 105 dolláros csúcs jelenthet ellenállást. Az Exxon Mobilra vonatkozó célárak átlaga 103 dollár, a részvényárfolyam pedig szintén ez alatt található.

Az Exxon Mobil napi grafikonja (2022. 07. 29. 15:40)

A két olajcég árazása alapvetően hasonló, az előretekintő P/E ráta alapján az Exxon Mobil jelenleg 8,7, valamint a Chevron 9,2-es szorzón forog. Amellett, hogy az árfolyam növekedett az elmúlt félévben az értékeltség folyamatosan csökkent, a negyedéves eredmények alapján pedig a profittermelés még a vártnál is erősebb, így ilyen nyersanyagárak mellett továbbra is vonzóak maradhatnak az olajcégek.

Tartalom lezárása:2022.07.29 16:00
Időtartam:Rövid táv (néhány hét)
Tényleg csak az olajszektor marad talpon idén?
Grébel Szabolcs | 2022.06.15 15:19
Idén egyértelműen ez a nyerő szektor
Exxon Mobil: Egyszeri hatások árnyékolták be a negyedévet
Nagy-György János | 2022.04.29 15:34
Az emelkedő olajár ellenére mínuszban nyithat az árfolyam
Érdemes figyelni az energiaszektort
Varga Dániel | 2022.07.05 13:59
Fontos szinteknél a Chevron és az Occidental Petroleum

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Mozgóátlag felett a ServiceNow

Varga Dániel | 2024.05.17 14:27
Erősek a fundamentumok is

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.05.17 08:32
Magyar Telekom, forint, Kína, Reddit

Több termék, kényelmesebb kereskedés

K&H Értékpapír | 2024.05.16 16:21
milyen újdonságok érkeztek a K&H Értékpapír rendszerében?