Az új kötvényekről szóló blogsorozatunk első részében bemutattuk, hogy milyen piaci környezet alakult ki az elmúlt időben, míg a mostani részben már a kötvények felépítésére, illetve az árfolyamok mozgására koncentrálunk. Mielőtt rátérnénk a kötvények vásárlásából fakadó kockázatokra, érdemes tisztázni, milyen tulajdonságokat is érdemes figyelni a kötvényeknél. Ezek a pénzpiaci termékek alapvetően hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak minősülnek, ahol a befektetők a kölcsönadott vagyonukért cserébe kamatot várnak el a kibocsátótól.

A kötvények tulajdonságai

Érdemes először is tisztázni, hogy milyen különböző tulajdonságait érdemes megnézni a kötvényeknek, hiszen ez alapján tudjuk megkülönböztetni őket, továbbá megkeresni a számunkra megfelelő terméket:

Névérték: A kötvény lejáratakor érvényes értéket nevezzük névértéknek, így majd ezt az összeget kapják kézhez a befektetők később. A vásárláskor fennálló árfolyam eltérhet a névértéktől, így akár prémium, akár diszkont mellett is vásárolhatnak a befektetők kötvényeket, de lejáratkor minden esetben a névértéknek megfelelő összeg kerül kifizetésre.

Kamat: A kamat mértéke azt mutatja, hogy névértékhez képest hány százalékos kamatot fizet megadott időnként a kötvény. Így 5 százalékos éves kamat 1000 dolláros névértékű kötvény esetében 50 dolláros kamatot jelent minden évben.

Kamatfizetés időpontja: A kamatfizetések előre megadott időközönként zajlanak, lehet negyedéves, féléves, illetve éves kifizetés is.

Lejárati idő: Az az időpont, amikor lejár az adott kötvény, vagyis ekkor kerül kifizetésre a kötvény névértéke.

Kibocsátási árfolyam: Az az árfolyam, amelyet a kötvény kibocsátásakor fizetniük kell a befektetőknek. Ez az árfolyam nem feltétlenül egyezik meg a névértékkel.

Még pénzt is bukhatunk a kötvényekkel?

A kötvények kapcsán fontos kiemelni, hogy a hozam nem egyenértékű a kamat mértékével sok esetben, hiszen a másodpiacon való értékesítés során eltérhetnek a vételi árfolyamok a névértékektől. Vegyük példának, hogy egy 1000 dolláros névértékű, 5 százalékos kamatozású kötvényt szeretnénk vásárolni. Ebben az esetben, ha mondjuk 900 dollárért tudjuk megvásárolni a terméket, akkor az elérhető hozamunk 50 dollár/900 dollár, azaz 5,5 százaléknak felel meg. Ugyanezen a gondolatmenet mentén, ha 1100 dollárért vásároljuk meg ezt a terméket, akkor a hozamunk 4,5 százalékra csökken. Továbbá az árfolyamnyereség/veszteség által a kötvényünk tényleges hozama is változhat, itthon az EHM (egységesített hozam mutató) által hasonlíthatunk össze kötvényeket, amely a YTM (yield to maturity) számításával egyezik meg.

A kötvények árfolyamát egy sor piaci tényező befolyásolhatja, alapvetően, ha kedvező a piaci környezet, alacsonyak a nemfizetési kockázatok akár a vállalatok, akár az államok részéről, akkor alacsonyabb kamatok mellett foroghatnak a kötvények. Ha nagy a kereslet az újonnan kibocsátott kötvények iránt, akkor ez árfelhajtó hatást okozhat a már korábban kibocsátott, nagyobb kamatot biztosító kötvények esetében, hiszen ezzel a hozamok mértéke is csökkenhet majd. Jelenleg Magyarországon, illetve a világ több országában is egy felfutó kamatkörnyezet látható, a recessziós félelmek is felerősödtek, így több állam is csupán egyre növekvő kamatok mellett tud új kötvényeket kibocsátani, amely csökkentheti a korábban kibocsátott kötvények árfolyamait. Ez azt is jelenti, hogy ha akár pár hónappal ezelőtt vásároltunk több éves lejárattal rendelkező államkötvényt, akkor már negatív, nem realizált hozammal rendelkezhetünk éppen. Példaként láthatjuk, hogy a 2051-ben lejáró magyar zöldkötvény árfolyama hogyan változott az elmúlt időben.

Látható, ha idő előtt szeretnénk eladni a kötvényünket, akkor számolnunk kell az árfolyamkockázattal, amelyet a jelenleg kialakult hozamkörnyezet erősen befolyásolhat. Szót kell ejteni a duration fogalmáról, amely a kötvények kamatérzékenységét hivatott megmutatni, így ez alapján kiszámítható, hogy az adott kötvény miként reagál a kamatkörnyezet megváltozására. Alapvetően minél hosszabb lejáratú kötvényről beszélünk, annál jobban érinti a piaci kötvényhozam 1 százalékos változása. Így, ha emelkednek a piaci hozamok, akkor fordítottan arányos irányú elmozdulást láthatunk a kötvény árfolyamok esetében.

Az iShares különböző lejáratú kötvényeit tömörítő ETF-ek kapcsán is látható, hogy minél hosszabb idő van hátra a lejáratig, annál nagyobb a duration mértéke. Rövid távú kötvények esetében közel megegyezik a hátralévő idővel, míg hosszabb távon ugyan emelkedik a duration mértéke is, de valamelyest eltér a lejárati időtől. Így az 1-3 éves lejáratú  kötvényeket tömörítő ETF átlagos lejáratig való ideje 1,91 év, míg a duration mértéke 1,86. Azonban a 20 évnél is hosszabb lejáratú kötvények esetében, a 25,8 éves átlagos lejárati időhöz 18,13-es duration párosul.

Ha körbenézünk az amerikai kötvénypiacokon, akkor láthatjuk, hogy idén dollárban számítva igencsak negatív hozamot termeltek eddig a különböző kötvények az árfolyamveszteség következtében. Idén jelentős változást figyelhettünk meg a különböző lejáratú kötvényhozamok kapcsán, így a kötvényhozamok növekedése fordítottan arányos hatást fejtett ki a kötvények árfolyama kapcsán.

Tehát látni kell, hogy számos tényező befolyásolhatja a kötvények tulajdonságainak változását, emellett könnyedén előfordulhat, hogy rövidebb távon veszteséget könyvelhetünk el az árfolyamingadozás következtében. Ugyan, ha mindenképp lejáratig tartjuk a kötvényt, akkor a kamatoknak köszönhetően nyereséggel szállhatunk ki, hiszen emellett a névérték is kifizetésre kerül, azonban kérdéses, hogy az adott időszakban sikerül-e a részvénypiacoknál magasabb hozamot realizálnunk, valamint milyen alternatív befektetési lehetőségekből maradunk ki.

A sorozatunk következő részében bemutatjuk, hogy milyen hozamokat várhatunk el a jelenlegi piaci helyzetben, illetve milyen különböző lehetőségek közül választhatnak jelenleg a befektetők.

Tartalom lezárása:2022.09.16 16:29
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Alphabet: Kimagasló a felhőszegmens teljesítménye

Mohácsi Mihály | 2024.04.26 15:22
Új csúcson indíthatja a részvény a kereskedést

OTP: Még mindig alacsonyan értékelt

Grébel Szabolcs | 2024.04.26 14:45
Erősen teljesít a bankcsoport

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.26 08:29
Amerikai gazdaság, kötvényhozamok, Microsoft, Alphabet