Piacok: Tegnap délután tovább emelkedtek a tőzsdeindexek Európában és az Egyesült Államokban is, bár a tengerentúlon most is erősebb volt az emelkedés. Az egyes szektorok közül ismét kiemelkedett a technológiai szektor, amelyet a Nasdaq 2 százalékos teljesítménye is mutat. Ezzel az index már nincs messze a februári a csúcsponttól. Hasonlóan a hét korábbi napjaihoz, az eddig lemaradó energiaszektor és pénzügyi szektor részvényei is felülteljesítők voltak, míg a defenzívebb szektorok (ingatlan, közmű, egészségügy) alulteljesítők voltak az emelkedésben. A mai napra viszont elromolhat a hangulat a tőkepiacokon, a vezető határidős részvényindexek közül a DAX 0,8 százalékos mínuszban, az amerikai indexek fél százalék körüli mínuszban tartózkodnak.
Kínai-amerikai feszültség: A Fehér Ház ismét erős kritikával illette Pekinget gazdasági működése miatt, főként a szellemi tulajdon védelmével és a protekcionizmussal kapcsolatban. Egyelőre még nincsenek pontos információk arra vonatkozóan, hogy az USA esetlegesen milyen lépéseket tervez Kína ellen, azon túl, hogy a chipgyártók exportját teljesen korlátoznák a Huawei felé, valamint a Szenátus jóváhagyott egy tervezetet, amely a kínai részvényeket kitilthatja az amerikai tőzsdékről. A piaci hangulatnak a kiújuló feszültségek pedig szintén nem kedveznek.
Koronavírus: Globálisan több mint 5 millióan fertőződtek meg a koronavírussal, és úgy tűnik a gazdaságok újranyitásával együtt nem lassult a járvány terjedése, sőt globálisan nézve a napi 100 ezres új esetszám csúcsot is jelentett. Különösen az Egyesült Államokban és Oroszországban súlyos most a helyzet, az új fertőzöttek több mint felét ebből a két országból jelentették.
EU makroadatok: Ismét fontos makroadatokra figyelhetünk az Eurózónából, ma délelőtt érkeznek ugyanis a francia és a német, valamint a teljes zónára vonatkozó beszerzési menedzser index adatok. A májusra vonatkozó adatokban a konszenzus jelentősebb javulást vár áprilishoz képest, azonban még mindig erőteljes szűkülést mutathatnak a szektorok.
USA makroadatok: Az Egyesült Államokban is a beszerzési menedzser index adatok lesznek fontosak a mai napon, amelyekben hasonlóan az európaihoz, enyhe javulást vár a konszenzus az áprilisi mélyponthoz képest. A PMI-adatokon kívül pedig a heti munkanélküliségi kérelmek számának alakulása lehet befolyással a piaci hangulatra, amelyben az elmúlt heti adat 2,9 milliós növekedése után, 2,4 milliós növekedés várható.
Fed: A múlt havi FOMC meeting jegyzőkönyvéből kiderül, hogy a Fed aggódik az óriási bizonytalanság miatt, amit a koronavírus árnyéka vet a gazdaságra. Ezen belül tartanak tőle, hogy a bankrendszer is növekvő stressz alá kerülhet a továbbiakban, ha elhúzódnak a gazdasági problémák. Jerome Powell aggodalma is kivehető, ugyanis azt gondolja a Fed-elnök, hogy a fiskális hatóságoknak nagyobb szerepet kellene vállalni a probléma kezelésében. Ahogy mondta, a Fed csak hitelezni tud azoknak, akik hitelképesek, ez pedig önmagában nem biztos, hogy elegendő.
Olaj: A várt növekedés helyett 5 millió hordóval csökkentek az olajkészletek az USA-ban az EIA jelentése szerint, melynek hírére az olaj árfolyama is folytatta a menetelést tegnap és ma is. Ezzel a WTI már 34 dollár felett jár, a Brent pedig a 37 dollárt közelíti. Az üzemanyagkészletek ezzel szemben 2,8 millió hordóval emelkedtek a múlt héten, szemben az egy héttel korábbi 3,5 millió hordós csökkenéssel.
OTP: 12500 forintról 10000 forintra csökkentette a célárát a Societe Generale, azonban a korábbi eladási ajánlását tartásra módosította. Az OTP részvényárfolyama tegnap 9700 forinton zárt, amelynél 3 százalékkal magasabb a célár.
Mol: A korábbi tervekkel ellentétben mégsem zárnak be átmenetileg május végén 28 benzinkutat, amely a Mol hazai kúthálózatának 6 százaléka lett volna. Bár április legrosszabb heteiben 30-40 százalékkal is csökkent az üzemanyag-kereslet, a korlátozások enyhítésével már újra élénkülő forgalom tapasztalható.