Piacok: Megtorpant a hét első felében látott rali, ma napközben 1 százalék körüli mínuszba fordultak a fontosabb nyugat-európai börzeindexek. A csökkenés a nagy emelkedés utáni kis korrekciónak is betudható, ugyanakkor a kínai-amerikai viszony alakulása is aggodalomra adhat okot. Az amerikai határidős indexekben is csökkenés látható. A BUX 0,2 százalékos gyengüléssel felülteljesítőnek számít, a blue chipek közül csak az OTP emelkedik, a legjobban szereplő komponens viszont az Autowallis 3,6 százalékos erősödéssel.
Gyorsjelentések: Az S&P 500 komponenseinek 94 százaléka már jelentett, de még így is fut be időnként 1-1 érdekesebb jelentés. A kiskereskeldemi szektorban a Walmart után a Best Buy is a vártnál erősebb számokkal rukkolt ki, habár így is csökkent a bevétel, az online forgalom viszont 155 százalékkal emelkedett. Ma este a technológiai szektorból az Nvidia és a HP jelentése is okozhat izgalmat, holnap nyitás előtt pedig az Alibaba negyedéves számaira derül fény.
PMI adatok: Az előzetes májusi eurózónás PMI adatok az áprilisihoz képest javulást mutatnak, az összehúzódás mértéke ez alapján lassulhatott májusban, de továbbra is visszaesést mutatnak. Az IHS Markit közgazdászai ez alapján 10 százalékos visszaesést várnak a második negyedévben az első negyedévhez viszonyítva. A pozitív fejlemények között említik, hogy Európa minden országa lazítani kezdett a lezárásokon, a vakcina megérkezéséig azonban nem várnak teljes feloldást, és a kereslet is gyengébb maradhat az év végéig. Az amerikai piacnyitás után az USA-ból is érkeznek az előzetes adatok.
USA munkanélküliség: Újabb 2,4 millió munkanélküliségi kérelmet adtak be Amerikában a múlt hét folyamán, ezzel már 39 millió kérelem lett benyújtva a vírushelyzet kezdete óta. Közben az egy hét késéssel érkező folytatódó kérelmek száma, amely a tartósabb, már segélyt kapó munkanélkülieket tartalmazza 25 millió fölé emelkedett. Az ebből kapott munkanélküliségi ráta pedig 17,2 százalékra nőtt, ami 1,7 százalékpontos növekedés az egy héttel korábbi adatokhoz képest, és a május 9-i helyzetet tükrözi.
Kínai-amerikai feszültség: Nem javul a viszony a felek között, bár a januári kereskedelmi részmegállapodás után hónapokra elcsitult a helyzet, de az utóbbi hetekben a koronavírustól kezdve Tajvanon át a szellemi tulajdon védelméig rengeteg témában konfliktus alakult ki. Trump megvádolta Hszi kínai elnököt, hogy ő áll az Amerika és Európa elleni „dezinformációs és propaganda hadjárat” mögött. Szerinte az is Kína célja, hogy az elnökválasztáson ellenfelét, Joe Biden demokrata jelöltet juttassák kedvezőbb helyzetbe. A kiújuló feszültség aggodalomra ad okot a részvénypiacok szempontjából is.
Különleges jogrend: Gulyás Gergely elmondása szerint jövő héten indítványozhatja a kormány az országgyűlésnek, hogy megszüntessék a vészhelyzetet, azonban, ha a járványhelyzet megkívánja, visszaállíthatják a különleges jogrendet, írta a Portfolio.hu. A kormányinfón arról is szó volt, összesen 221 ezer munkahelyet sikerült megóvni Magyarországon, valamint 5000 új munkahely létrejött a közfoglalkoztatásban. 3000 új állást hoztak létre a Honvédségnél is, ahol már a szerződés aláírásakor 100 ezer forintot kapnak a jelentkezők. Álláskeresési járadékban 101 ezren részesülnek, összesen pedig 172 ezer fő keres munkát jelenleg.
MNB: A jegybank közzétette félévente megjelenő Pénzügyi stabilitási jelentését, melyben a magyar bankrendszer helyzetét is ismertette. A jegybank szerint, a stresszteszt gyakorlat alapján a magyar bankok többsége egy súlyos gazdasági visszaesés esetén sem szorulna tőkepótlásra. A vírus reálgazdasági hatásai azonban a bankrendszer működésére és a gazdasági szereplők finanszírozására is negatívan hatnak.
A magyar bankrendszer mérlege jóval erősebb, mint a 2008-as válság idején volt, a likvid eszközök aránya háromszor akkora, a hitel/betét mutató fele akkora, és a külföldi források aránya is kevesebb mint fele annak, ami a pénzügyi válságot megelőzően jellemző volt. A vírus hatására a banki hitelállomány harmadát tekinti sérülékenynek a jegybank, ez leginkább a vírus által legjobban érintett ágazatok hiteleit jelenti.
A nagyfokú bizonytalanság következtében a hitelkibocsátás volumene csökkenhet, a hitelkereslet és a hitelkínálat is visszaeshet az MNB várakozásai szerint. A vállalati oldalon a beruházási hitelek kereslete mérséklődhet jelentősen, ezt részben ellensúlyozhatja azonban a rövid lejáratú hitelek iránti megnövekvő kereslet, ami a likviditási nehézségek megoldására irányul. A bankrendszer profitabilitása összességében csökkenhet 2020-ban. Stabilitási szempontból azonban a jegybank célja, hogy a bankrendszer problémái ne mélyítsék a reálgazdasági válságot, a már eddig meghozott intézkedések is ezt a célt szolgálják.