Ahogyan az internet világa egyre népesebb, úgy a befektetésekkel kapcsolatban egyre több blog, tartalom, videó, podcast, valamint más szakmai anyag jelenik meg. Ezzel persze nincsen semmi baj, a 21. században az online világ adta lehetőségek rendkívül költséghatékonyan hozták el széles rétegek számára a befektetések világát, a megismerés élvezetét, és persze annak eredményeit is. Mi a KBC Equitas elemző csapataként hiszünk abban, hogy a szakmaiság és a fogyaszthatóság kéz a kézben járnak, ezért is készítettük el 10 részes videosorozatunkat a befektetések témájában, Pár perc befektetés címen. A mostani írásunkban a negyedik részt mutatnánk be néhány percben.

Hogyan kezeljük a kockázatokat?

A befektetésekben kulcsfontosságú kérdés a kockázatkezelés, hiszen sosem tudhatjuk biztosan egy adott befektetésről, hogy a jövőben mennyi pénzt fog hozni. A kockázatkezelésnek számos módja létezik a tőzsdei kereskedés során, azonban a legalapvetőbb a diverzifikáció, amely a gyakorlatban azt jelenti, hogy megosztjuk a befektetéseinket több eszköz/eszközosztály között.

Mindezekből valamilyen súlyozás mellett portfóliót képezhetünk, ebben azonban a befektetők között eltérések lehetnek, mindenki a saját kockázattűrő képességének megfelelően. Ezzel pedig megvalósítottuk azt az „aranyszabályt”, hogy „ne tegyünk minden tojást egy kosárba” a befektetéseinknél, hiszen ekkor nagyon nagy kockázatnak tesszük ki magunkat és a pénzünket.

Itt jönnek szóba az ETF-ek

Először is azonban fontos tisztázni, hogy mit is értünk ETF alatt, azaz tőzsdén kereskedett befektetési alapon?

Hasonlóan a „hagyományos” befektetési alapokhoz, az ETF-ek is úgy működnek, hogy a befektetők pénzét összegyűjtik, majd ennek arányában ún. befektetési jegyeket adnak a befektetőknek. Amely nagy különbség, hogy az ETF-ek esetében folyamatos kereskedés lehetséges a befektetési jegyekkel a tőzsdei nyitvatartás során, és jellemzően alacsonyabb költségekkel is rendelkeznek. Tehát gyakorlatban hasonlóan a részvényekhez, könnyedén lebonyolíthatók az adásvételek.

A legtöbb ETF egy-egy meghatározott indexet követ (pl. S&P 500, DAX), de más eszközökből is összeállíthatók az ETF-ek, mint például államkötvény, vállalati kötvény, vagy nyersanyag. De a nagy indexek egyes alindexei, és ezáltal egy-egy jól megkülönböztethető szektor is könnyen elérhető. Sőt kriptovaluták árfolyamát lekövető ETF-ek is találhatók, azonban az ETF-ek spektrumában ezek a termékek már nem a kockázatkezelésről, hanem a spekulációról szólnak.

Az előbb említett példák azonban még mindig csak egy részét fedik le az ETF-eknek, hiszen, a klasszikusan ismert tőzsdeindexeket követő ETF-ek mellett léteznek ún. aktívabb befektetési stratégiákat megvalósító ETF-ek, amelyekben gyakrabban változhatnak a portfólió egyes elemei, mint egy tőzsdeindexben, például ide tartoznak a különböző faktorok alapján befektető ETF-ek. Erről bővebben például aloldalunkon is olvashat.

A tőzsdeindexeken kívül pedig szintén nagy kategória, és egyre nagyobb népszerűségnek is örvendenek az ún. tematikus ETF-ek, amelyek globálisan vagy regionálisan egy-egy meghatározott témakörhöz kapcsolódó vállalatokba fektetnek. Példaként lehet említeni a zöldenergiát, vagy különböző technológiákat (5G).

Mi az előnye az ETF-nek?

Azzal, hogy a befektetések során ETF-eket is választunk könnyen és egyszerűen be tudunk fektetni az általunk választott szektorba, részvényindexbe, vagy bármely eszközbe, egy portfólió esetén anélkül, hogy az egyedi kockázatokat futnánk, tehát ha a portfólión belül negatív esemény történne egy vállalattal, akkor az csak kisebb mértékben látszódik meg a teljes portfólió teljesítményén.

Egy-egy nagy indexből, pedig még azelőtt kikerülhetnek a gyengén teljesítő vállalatok, mielőtt csődbe mennének, tehát egy DAX vagy S&P 500 esetén mindig az aktuálisan legnagyobb cégekbe fektet be egy ETF. A különböző tematikus ETF-ek esetében főleg az újabb technológiák esetében pedig szintén nem kell kiválasztani a legjobb cégeket, amely egyébként is nagyon nehéz és időigényes feladat, hanem egy portfólióban be lehet fektetni pl. a zöldenergiával foglalkozó cégekbe, vagy az elektromos autógyártókba is. Természetesen még számos példa hozható, hogy a diverzifikációt hogyan segítik elő a befektetéseken belül az ETF-ek, az azonban biztos, hogy egy tudatos hosszú távú befektető portfóliójából nem hiányozhatnak a bizonyos mértékben passzívan kezelt ETF-ek, amelyek segítségével hatékonyan és alacsony költségek mellett diverzifikálhatjuk befektetéseinket, mérsékelve ezzel a kockázatokat is, illetve bizonyos esetekben könnyebben elérhetünk földrajzilag távol eső régiókat is, hiszen például egy európai befektető számára egyedi feltörekvő piaci részvények nehezebben vagy esetenként nagyobb költségek mellett érhetők csak el.

Az ETF-ek spektruma tehát nagyon széles, amely leginkább egy színes palettához hasonlítható, amelyekből mindenki a saját ízlésének megfelelően keverheti ki a megfelelő portfóliót. Videosorozatunk negyedik részében a fenti témát járjuk körbe részletesen az ETF-ek kialakulásától kezdve az összetettebb termékekig.

Tartalom lezárása:2022.12.05 17:20
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Meta: Elégedetlenség látszik a piacokon

Varga Dániel | 2024.04.25 14:20
A kilátásokon lenne mit javítani még

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.25 08:34
Amerikai gazdaság, Meta, IBM, Wizz Air

Podcast: Meghátráltak a bikák

K&H Értékpapír | 2024.04.24 16:30
Pár Perc Tőzsde - április 22.-i felvétel