Ahogyan az internet világa egyre népesebb, úgy a befektetésekkel kapcsolatban egyre több blog, tartalom, videó, podcast, valamint más szakmai anyag jelenik meg. Ezzel persze nincsen semmi baj, a 21. században az online világ adta lehetőségek rendkívül költséghatékonyan hozták el széles rétegek számára a befektetések világát, a megismerés élvezetét, és persze annak eredményeit is. Mi a KBC Equitas elemző csapataként hiszünk abban, hogy a szakmaiság és a fogyaszthatóság kéz a kézben járnak, ezért is készítettük el 10 részes videosorozatunkat a befektetések témájában, Pár perc befektetés címen. A mostani írásunkban a hatodik részt mutatnánk be néhány percben.

Az előző részben bemutattuk, hogy egy-egy modell felállítása nagy segítséget jelenthet a befektetők számára abban, hogy meghatározzák az adott részvény fair értékét, így kiderüljön számukra, hogy alul-, esetleg felülárazott részvényt találtak-e. Persze a modellezéstől talán egyszerűbb eszközök is rendelkezésre állhatnak, így például a relatívelemzés egy megfelelő alternatívát nyújthat. Erről részletesebben is beszámoltunk a videosorozatunk hatodik részében:

Mihez hasonlítanak a mutatószámok?

A mutatószámok elsődleges feladata, hogy tisztább képet nyújtson a befektetők számára, ha több terméket szeretnének összehasonlítani egy-egy paraméter alapján. Gondoljunk csak bele, a mindennapi életünk során is ehhez hasonló mutatószámokat használunk, hiszen a különböző kiszerelésű termékek áránál nagy segítséget jelenthet az árak kilogrammonként való kifejezése, esetleg a lakásárak összehasonlításánál a négyzetméterenkénti ár. Ehhez hasonló segítséget nyújthatnak a mutatószámok a részvények esetében is.

Így néz ki egy mutatószám

Rengeteg különböző mutatószám áll a befektetők rendelkezésére, azonban talán az egyik legtöbbet használt, általunk is sokszor említett mutató a P/E (Price-to-Earnings) ráta. Ebben az esetben el kell osztanunk az árfolyamot az egy részvényre jutó nyereséggel, az ezzel kapott értékek alapján összehasonlíthatjuk a termékeket. Ez azt mutatja meg, hogy egy egységnyi pénzösszegre jutó profitért mekkora összeget kell fizetnünk. Tehát egy 20-as értéket mutató ráta azt jelenti, hogy a részvény vásárlásakor 20-szoros árat kell fizetni minden egységnyi nyereségért. Így ebben az esetben, ha minél alacsonyabb P/E mutatóval találkozunk, az azt jelenti, hogy annál kisebb összeget kell fizetnünk egységnyi profitért.

Hogyan kell használni őket?

Maga a számítás módja nem túl bonyolult a P/E ráta esetében, hiszen a könnyedén elérhető vállalati eredmények alapján meghatározhatjuk a mutató értékét, azonban ezek a vállalatok jelenlegi állapotát tükrözik. Mint potenciális befektetők, számunkra nagyobb hasznosságot jelent, ha a vállalat előretekintő rátáját tudjuk meghatározni, hiszen a jövőbe fektetünk, nem pedig a múltba. Persze ebben az esetben becslésekre, elemzői előrejelzésekre tudunk hagyatkozni, hiszen biztosra vehető eredményeket lehetetlen megjósolni.

Mit és mivel kell összehasonlítani?

Egy mutatónak az alapvető feladata, hogy segítséget nyújtson más termékekkel való összehasonlításban, hiszen egy-egy érték nem feltétlenül mondana túl sokat, ha nem tudjuk kontextusba helyezni. Már az is segítséget nyújthat, ha megvizsgáljuk, hogy a múltban hogyan alakult az általunk kiválasztott részvény P/E rátája. Amennyiben az adott részvény 20-as P/E rátán forogna, ez nem sokat mondana a befektetők számára, azonban, ha azt látjuk, hogy korábban még csupán 10-es ráta mutatkozott, akkor már a részvény drágulásáról beszélhetünk.

Érdemes más részvényekkel, akár szektor, akár iparági szinten is elvégezni az összehasonlítást. Így láthatjuk, hogy az adott vállalat értékeltsége alapján mekkora diszkonton, esetleg prémiumon forog a piachoz, versenytársakhoz képest. Persze egy ilyen összehasonlítási módszer esetében is megfigyelhetjük, hogyan teljesített a múltban a részvény, miként reagáltak a befektetők egy-egy nagyobb mértékű diszkont kialakulására.

Első pillantásra ezek alapján úgy tűnhet, hogy ha minél magasabb rátával rendelkezik egy részvény, az mindenképp negatív hír, azonban egyes cégeknél szükséges lehet a növekedési kilátásokat is górcső alá vetni. Általánosságban látható, hogy azok a cégek, amelyek dinamikusabb növekedési pályán mozognak, vagyis egyre magasabb profitot várnak az elemzők, sokszor magasabb értékeltség mellett forognak. Tehát hamar belátható, hogy van kapcsolat egy részvény árazása, illetve a növekedési kilátások között.

Néhány figyelmeztetés

Ha egy részvénynek meglepően alacsony a P/E rátája, annak könnyen lehet, hogy nyomós oka van. Lehetséges, hogy fundamentális oldalról akadnak problémák, így a befektetők nem árazzák igazán túl a részvényt, hiszen lehet, hogy túl nagy kockázatot jelentene az adott papír vásárlása. Továbbá, ha diszkonton is forog egy részvény a piachoz képest, az nem indikál azonnali drágulást, ezért is érdemes a múltbéli teljesítményt is vizsgálat alá vetni. Természetesen az sem mindig helyénvaló következtetés, hogy ha túl magas P/E ráta adódik egy részvénynél, akkor az mindenképp túlárazott papírt jelentene. Ahogy korábban már említettük, a növekedési pályát is érdemes lehet figyelni, hiszen egy fiatal, feltörekvő vállalat sokszor magas mutatószám mellett működik, ez azonban nem jelenti, hogy nem emelkedhetne tovább a részvény árfolyama.

Összegzés

A relatívelemzés módszere sem pofon egyszerű ugyan, azonban a fundamentumokra épülő modellekkel kiegészítve már tisztább képet kaphatnak a befektetők, egy-egy vállalat állapotáról. Ezek a mutatószámok inkább egyfajta iránymutatásként funkcionálhatnak, a pontosabb elemzések, konklúziók levonásához érdemes mélyebbre hatóan tanulmányozni a vállalatok eredményeit, de részvények közötti összehasonlításához mindenképp hasznos eszközöket jelenthetnek a mutatószámok.

Tartalom lezárása:2022.12.09 14:38
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.19 08:28
Olaj, EKB, arany, Netflix

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.18 08:35
Forint, nyersanyagok, TSMC, légitársaságok