Ahogyan az internet világa egyre népesebb, úgy a befektetésekkel kapcsolatban egyre több blog, tartalom, videó, podcast, valamint más szakmai anyag jelenik meg. Ezzel persze nincsen semmi baj, a 21. században az online világ adta lehetőségek rendkívül költséghatékonyan hozták el széles rétegek számára a befektetések világát, a megismerés élvezetét, és persze annak eredményeit is. Mi a KBC Equitas elemző csapataként hiszünk abban, hogy a szakmaiság és a fogyaszthatóság kéz a kézben járnak, ezért is készítettük el 10 részes videosorozatunkat a befektetések témájában, Pár perc befektetés címen. A mostani írásunkban az ötödik részt mutatnánk be néhány percben.

Részvénybefektetések során egy-egy vállalatba való befektetést értünk, így felmerül a kérdés, hogyha hosszabb távú befektetésekben gondolkodunk, akkor milyen eszközök állnak rendelkezésünkre, mi alapján tudunk döntést hozni a részvények kiválasztásakor. A videósorozatunk 5. részében ezt a kérdéskört jártuk körbe:

Követni kell a híreket

Mindenképp érdemes követni egy adott vállalat élete körül zajló eseményeket, hiszen egy-egy hír akár komolyabb kihatással lehet a részvény árfolyamának mozgására. Persze vannak cégek, ahol nagyobb rendszerességgel kerülnek nyilvánosságra fontosabb hírek, így sokat számíthat, ki tudjuk-e szűrni a valóban kiemelt eseményeket egy-egy nagyobb hírözönből. Vannak olyan bejelentések, hírek, amelyek hamar, szemmel látható módon változtathatják meg a vállalat fundamentumait, míg egyéb hírek hatása kevésbé látványos, ezek egyféle zajként funkcionálnak a piacokon.

Természetesen nemcsak vállalatspecifikus hírekkel találkozhatunk, hanem a piac egészét befolyásoló eseményekkel is, amelyek a mi befektetéseinkre is kihatással lehetnek. Nem kell olyan messze visszamennünk az időben, hogy ilyesfajta jelentősebb hatással bíró eseményeket mutassunk be, hiszen elég csak a koronavírus megjelenésére gondolnunk. Ez alaposan felbolygatta a piacokat, látható tehát, hogy egyes szektorok esetében nagyobb változást hozhat egy-egy ilyen esemény.

Nincsenek könnyű helyzetben a befektetők, hiszen a hírek kiszűrése korántsem tűnik könnyű feladatnak, azonban fontos, hogy ne vesszünk el a hírek tengerében, nem érdemes naphosszat ennek böngészésével eltölteni.

A számviteli tudás nem hátrány

A vállalatértékeléshez elengedhetetlen a modellezés, amely során a jövőbeli pénzáramlások által vonhatunk le következtéseket a jelenre vonatkozóan. Ez első pillantásra akár bonyolultnak tűnhet, nincs is feltétlenül szükség minden részvényvásárlás előtt saját modell felépítésére, de ha egy befektető hosszabb távon gondolkodik egy-egy vállalat kapcsán, akkor érdemes lehet mélyebben is beleásnia magát az adott cég eredményeibe, kilátásaiba.

Maga a modell felépítéséhez nem árthat egy alapszintű számviteli tudás, hiszen nem hátrány, ha tisztában vagyunk a bevételek, költségek fogalmával, illetve a profit kiszámításához szükséges alapvető tudás is rendelkezésünkre áll. Tehát így képesek lehetünk egy kezdetleges, nem túl mélyreható modell felépítésére.

Az ár nem egyenlő az értékkel

Az értékeltség meghatározásánál egyik alapvető szabály, hogy a részvények árfolyamai nem feltétlenül tükrözik a vállalatok valódi értékét. Abban az esetben, ha a cég értéke alacsonyabb árfolyamot indikálna a jelenlegi árnál, akkor túlértékelt részvényről beszélhetünk, míg, ha az árfolyam elmarad a részvény számított értékétől, akkor alulárazott termékről beszélhetünk. A befektetők elsősorban alulértékelt részvényeket kutatnak.

Ha az érték fogalmáról beszélünk, akkor a vállalatok készpénztermelő képességét vizsgáljuk inkább, azt keressük, hogy mekkora cash flow termelésre képes az adott vállalat. Ha magas cash flow elérésére képes a cég, illetve az ebből számolt érték alacsonyabb az adott pillanatnyi árfolyamnál, akkor egy jó befektetési lehetőségről beszélhetünk. Hosszabb távon az árfolyam a reális érték körül mozog, így egy sikeres vállalat esetében az érték és az árfolyam is együtt emelkedhet.

Mik a feltételezéseink?

Ahogy már korábban említettük, egy modell összerakásához meg kell becsülnünk a jövőbeli bevételek, illetve költségek alakulását is. Itt különböző faktorokat vehetünk figyelembe, vizsgálhatjuk a piaci pozíciót, az árazás alakulását, esetleg a termékportfólióban beálló változásokat is. Költségek esetén is megkülönböztethetünk kategóriákat, és itt is becslést adhatunk a jövőbeli változásokra. Ennek során végül a profit becslésére is alkalmas modell felépítésére törekedhetünk. Történetesen elmondható, hogy a szakértők becsléseibe is sokszor hiba csúszhat, illetve bármikor közbejöhet egy előre nem várt esemény, mint például a koronaválság, amely átalakíthatja a cégek fundamentumait. Így összességében nem is a konkrét számok megjóslásán lehet a hangsúly, hanem az irány megfelelő eltalálásán.

Ennyit ér egy cég!

A profittermelés és a készpénztermelés mértéke sok szempontból eltérhet egymástól, hiszen számos tényező torzíthatja a képet, ilyenek például a beruházások is. De ha a cash flow termelés mértékét képesek vagyunk meghatározni, azzal lehetőségünk nyílik már más részvényekkel való összehasonlításra. Ha sikeresen felállítottuk a modellünk, ezáltal az elvárható hozamot is megkaphatjuk, ezt követően pedig egy egyszerű diszkontálás során meghatározhatjuk az adott részvény fair értékét. Természetesen egy sor egyéb tényező még bonyolíthatja a modell elkészítését, de az alapelvek így épülnek fel, tehát láthatjuk, hogyan számítják ki az elemzők egy-egy részvény célárát.

Nem kell elveszni a részletekben

Összességében elmondható, hogy egy részvénybefektető számára nem feltétlenül elengedhetetlen, hogy egy teljesen komplex modell összeállításával határozza meg a részvények értékét, fontosabb, hogy ne vesszen el a részletekben, egy-egy esemény, hír, eredmény kapcsán tisztában legyen a lehetséges hatásokkal. Így az elemzések, a gyorsjelentések értelmezése nagyobb hangsúlyt kaphat, az oldalunkon megtalálható különböző elemzések is segítséget nyújthatnak a befektetők számára. A Pár perc befektetés videósorozatunk ötödik részében tehát ezeket a témákat jártuk körül.

Tartalom lezárása:2022.12.08 14:09
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Podcast: Meghátráltak a bikák

K&H Értékpapír | 2024.04.24 16:30
Pár Perc Tőzsde - április 22.-i felvétel

Örülhetnek a Tesla befektetői?

Varga Dániel | 2024.04.24 14:28
Gyenge eredmények, pozitív reakciók

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.24 08:33
MNB kamatdöntés, forint, Tesla, Spotify