A zöld befektetések témaköre már a járvány előtt is nagy érdeklődésre tartott számot, a középpontból pedig a koronavírus sem tudta kilökni, sőt talán most még inkább fókuszba került a téma. Pár héttel ezelőtti írásunkban már foglalkoztunk az ESG-befektetések témakörével, azon belül a zöld irányvonal egy még szűkebb területnek tekinthető.

A társadalmilag tudatos befektetések és a zöldbefektetések között bár van kapcsolat, mégsem ugyanazok. A zöldbefektetések esetén kifejezett cél, hogy legyen valamilyen konkrét pozitív környezeti hatás, természetesen nem feladva az üzleti szempontokat sem. A pozitív környezeti hatás legtöbbször kétféleképpen mutatkozhat meg, egyrészt káros környezeti hatások csökkentésével (például széndioxid-kibocsátás mérséklése), vagy pedig a környezeti változásokhoz való alkalmazkodással (például gátépítés árvízveszélyeztetett területen).

Mi számít zöldnek?

Nehéz azonban meghatározni, hogy melyik vállalat számít zöldnek, illetve pontosan mi számít zöldbefektetésnek, az egységes, széleskörben elfogadott sztenderdek hiánya miatt. Egyes alapoknál már egyes „bűnös” (mint például az olaj- vagy dohányipar) szektor kizárásával már névleg megvalósulhat a „zöld” definíció, ugyanakkor ennél sokkal szigorúbb értelmezések az inkább elterjedtebbek.

A legszigorúbb értelmezés szerint csak az olyan vállalatok számítanak zöldnek, amelyeknek kifejezett célja a környezetre hasznos technológiák vagy eljárások fejlesztése. Ilyenek lehetnek például az olyan cégek, amelyek napkollektorokat gyártanak, vagy éppen technológiát fejlesztenek a műanyag-újrahasznosításra. Másik megközelítés szerint viszont akár a szennyező iparágakban is megvalósítható zöld befektetés, amennyiben olyan céget választunk, amely a szektorátlaghoz képest energiahatékonyabb vagy ökobarát politikát képvisel.

Az EU idén nyáron fogadta el az EU Taxonómia rendeletet, amelyben körülhatárolták a zöldnek tekinthető gazdasági tevékenységeket. Ez pedig már egy világosabb iránymutatást biztosít a zöld befektetési lehetőséget kereső piaci szereplőknek. A zöld gazdasági tevékenységeknek hat fő környezetvédelmi cél közül kell legalább egyet támogatniuk:

  • Az éghajlatváltozás mérséklése
  • Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás
  • A víz és a tengeri erőforrások fenntartható használata és védelme
  • A körforgásos gazdaságra való átállás
  • A környezetszennyezés megelőzése és csökkentése
  • A biológiai sokféleség és az ökoszisztémák védelme és helyreállítása

Valamelyik cél támogatása ugyanakkor nem sértheti súlyosan egyik másik célt sem, valamint a zöld besoroláshoz meg kell felelni bizonyos ESG (társadalmi és irányítási) minimumfeltételeknek is. Az EU-ban a zöld vonal a következő időszakban egyébként nagyon hangsúlyos lehet, egyre több szervezet, politikus és szakértő beszél ugyanis a járvány okozta válság megoldásaként úgynevezett „Green recovery”-ről, vagy „European Green Deal”-ről, amelynek révén egyszerre támogatnák a gazdasági fellendülést is a környezetvédelmi célkitűzések elérését is. Ebből kifolyólag az eddigieknél is több forrás áramolhat az európai zöld projektekbe, a környezetbarát közlekedés támogatására 2,2 milliárd eurót szánnak, míg például innovatív zöldenergia projektekbe 1 milliárd eurót invesztálnak.

A megújuló energia a befektetők kedvenc zöld szektora

Amennyiben a különböző iparágakat nézzük, akkor közülük is ki lehet emelni olyan szegmenseket, amelyek szorosabban kapcsolódhatnak a fenti hat EU-s célkitűzésekhez. Ilyen például a megújuló energia, amelybe beletartozhat a napenergia, szélenergia, vízenergia vagy akár a geotermikus energia is. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az összes energiaforrás közül csak a megújuló energia lesz az, amely iránt növekszik idén a kereslet. Szerintük magasan ez a szegmens a legellenállóbb a koronavírus negatív hatásaival szemben, igaz az új projekteket és kapacitásbővítéseket a járvány késleltetheti.

Az Ethical Market Media szerint a globális zöld gazdaságba történő magánbefektetések összege 2019-re meghaladta a 10 billió dollárt. A szervezet számítása szerint a zöld szektorok közül a megújuló energia szegmensbe érkezett a legtöbb forrás, tavalyig 4,4 billió dollár, így ez számít a legnépszerűbb zöld ágazatnak.

A megújuló energia szektoron kívül is még számos ágazat van, amelyek kapcsolódhatnak a zöld célokhoz. A teljesség igénye nélkül:

  • Energiahatékonyság-növelés
  • Zöld közlekedés
    • Elektromos meghajtású járművek
    • Vasút és kötöttpályás városi tömegközlekedés
  • Víz- és erdőgazdálkodás
  • Szennyezéscsökkentés
  • Hulladékcsökkentés, újrahasznosítás
  • Fenntartható élelmezés

Ahogy a múltkori blogunkban kiemeltük, az ESG-indexek relatíve jól teljesítettek az elmúlt időszakban a benchmark indexekhez képest. Ez a megállapítás igaz a zöld indexek, ETF-ek többségére is. Egy példát kiragadva, a széles szektorspektrumot lefedő, és globális kitettségű Nasdaq OMX Green Economy Index már 12 százalékos pluszban van idén, miközben az MSCI All Country World Index csak stagnált, a zöld index felülteljesítése az utóbbi hónapokban pedig egyre látványosabb lett, igaz ezt segítette a szárnyaló Tesla 7,3 százalékos indexen belüli súlya is. Ugyanakkor ez az index a Nasdaq Composite 20 százalékos idei emelkedéséhez képest azért még jelentősen lemaradó.

Összességében tehát bőven lehet szektorok, egyedi vállalati részvények, tematikus ETF-ek vagy akár zöld vállalati kötvények közül is válogatni azoknak a befektetőknek, akik a klasszikus befektetési szempontok mellett valamilyen pozitív környezeti hatást is szeretnének elérni. Bár ezek közel sem biztos, hogy több hozamot biztosítanak a jövőben egy hagyományos befektetésnél, ugyanakkor jól látható, hogy a zöld kitettséggel rendelkező ETF-ek és indexek nem teljesítettek rosszul az elmúlt időszakban.

Tartalom lezárása:2020.08.14 16:08
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Podcast: Meghátráltak a bikák

K&H Értékpapír | 2024.04.24 16:30
Pár Perc Tőzsde - április 22.-i felvétel

Örülhetnek a Tesla befektetői?

Varga Dániel | 2024.04.24 14:28
Gyenge eredmények, pozitív reakciók

8 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.24 08:33
MNB kamatdöntés, forint, Tesla, Spotify