Napi nyolc órát, vagy akár ennél is többet dolgozunk azért, hogy pénzünk, megtakarításaink legyenek. Ahhoz képest viszont, hogy milyen kemény erőfeszítéseket teszünk a pénz megszerzéséért, annyira könnyelműnek tűnünk, amikor a pénz fialtatásáról van szó. Ahelyett, hogy a pénzt is dolgoztatnánk, csak hagyjuk a számlánkon heverészni. Pedig pont fordítva kéne. 

A magyar háztartások részéről pénzügyileg igen racionális választás volt az elmúlt években, hogy az ötödére, 0,9 százalékra eső alapkamat mellett a betétekből kivett pénzüket magasabb hozammal kecsegtető lehetőségek felé csoportosították át. Ennek megfelelően nőtt is a részvények, részesedések, vagy a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok súlya a pénzügyi vagyonon belül.

Ehhez képest viszont némiképp meglepő, hogy a betétállomány csökkenésével párhuzamosan megtakarításaink egyre nagyobb hányadát tartjuk készpénzben, illetve folyószámlákon. Hogy pusztán lustaság, vagy tudatos döntés eredménye, azt nem tudjuk, de az mindenképp érdekes, hogy mára a pénzügyi vagyonnak közel ötöde hever parlagon. Ez igen jelentős, már-már érthetetlenül nagy arány. És mielőtt valaki hátradőlve legyintene egyet, hogy a mai alacsony kamatszintek mellett amúgy sem lehet szemmel látható hozamot megkeresni, gyorsan érdemes hozzátenni: ha nem teszünk semmit, akkor az infláció miatt folyamatosan veszítünk a számlánkon parkoló készpénz vásárlóértékéből.

Augusztusban például 2,6 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak az előző évinél, vagyis ennyit veszíthettünk azzal, ha ez idő alatt készpénzben parkoltattuk megtakarításaink kelleténél nagyobb részét. Azért ez nem kevés: gondoljunk csak bele, hogy a számlán hagyott 3 millió forintnál éves szinten közel 80 ezer forintnyi, az ablakon kidobott pénzről beszélünk. És persze ezen a ponton azt is fontos hozzátenni, hogy likviditásunk megőrzéséhez fontos, sőt elengedhetetlen, hogy vagyonunk egy részét készpénzben tartsuk, de még akkor is bőven az egészséges határon belül maradunk, ha mindössze egy-két havi megélhetésünknek megfelelő készpénzt tartunk a számlánkon. Amennyiben viszont ezen az arányon túlnő a készpénz, érdemes lehet lépni. Vannak ugyanis olyan, igen egyszerű megoldások, amiknek köszönhetően akár kockázatmentesen is elkerülhetjük a készpénztartás jelentette biztos veszteséget.

Hogy mik ezek?

Kamatozó Kincstárjegy (KKJ)

A KKJ tulajdonképpen egy tökéletes eszköz arra, hogy készpénzünket ne szimplán a számlánkon parkoltassuk, hanem egy olyan eszközben, ami kockázatmentes, de mégis éves szinten 2 százalékos hozamot ígér. A KKJ kellően rugalmas eszköz ahhoz, hogy szükség esetén könnyedén (akár napon belül is) hozzáférhessünk a pénzhez, vagyis alkalmasnak tűnik arra, hogy a számlán parkoló készpénzt legalább részben ide csoportosítsuk az inflációból eredő nagyobb „veszteségek” elkerülése érdekében.  

A Kamatozó Kincstárjegyekről itt olvashat bővebben.

Állampapírok

Nem szabad a KKJ mellet elfelejtkezni az állampapírokról sem. Hasonlóan kockázatmentes termékről beszélhetünk (a hosszabb, 10-15 éves lejáraton 2,8-3,5 százalékos éves hozam mellett), azonban a lényegi különbség, hogy az állampapírok hosszabb futamidejűek. Lakossági szereplőként viszont tisztában kell lennünk azzal, hogy az állampapírokba történő befektetés relatíve drága, ráadásul, ha a futamidő lejárta előtt szükségünk lesz a pénzre, akkor előfordulhat, hogy rossz esetben nagyobb veszteségek realizálásával tudjuk csak eladni az értékpapírt.

Kötvény alapok

Lakossági befektetőként racionálisabb választás egy kötvényalapba történő befektetés. Ebben az esetben ugyanis alacsonyabb költség mellett, egy több kötvényből álló diverzifikált portfóliót tudunk megvásárolni mindössze egyetlen kattintással. Ezek az alapok óvatosabb befektetést keresőknek szólnak, ahol az ajánlott tartási periódus legalább fél év. Mindenesetre az elmúlt három évben az alapok éves átlagos hozama igen alacsony volt, hiszen az alacsony kockázatmentes hozamkörnyezet mellett az alapkezelési díjaknak is hozamcsökkentő hatása van.

Részvény alapok, ETF-ek

Amennyiben nem elégszünk meg pár százalékos hozammal, nagyobb kockázatot kell felvállalnunk. Ha erre hajlandóak vagyunk, a befektetési alapok széles palettája kínál számunkra lehetőségeket. A részvénypiacok széles körét leképező részvény alapok, kötvényeket és részvényeket egyaránt tartalmazó vegyes alapok, ingatlan és nyersanyagtípusú befektetést megvalósító alapok közül válogathatunk. Előnyük, hogy profi, a befektetések világát jól ismerő szakemberek aktívan kezelik a portfóliót.

A nálunk elérhető befektetési alapok

A befektetési alapok mellett a tőzsdén kereskedett alapok, vagyis az ETF-ek is számos lehetőséggel kecsegtetnek. Régiók, szektorok széles körének árfolyammozgását képezik le, ráadásul igen alacsony költségek mellett. Ezt részben annak köszönhetően tudják elérni, hogy a befektetési alapokkal ellentétben, ezekre a termékekre a passzív vagyonkezelés a jellemző, vagyis egy az egyben lekövetik egy kitüntetett index ármozgását. Nem véletlen talán, hogy az amerikai befektetési legenda, Warren Buffett is ezeket a termékeket ajánlja azoknak, akik hosszú távon szeretnék gyarapítani megtakarításaikat, és nem akarják rendszeresen követni a részvénypiaci eseményeket. Vannak ETF-ek, amelyek osztalékot fizetnek, és a bátrabbak olyanokat is találhatnak, melyek tőkeáttételes kereskedésre adnak lehetőséget. 

ETF-ekről itt írtunk bővebben.

Egyedi részvények

Természetesen a legizgalmasabb terület mégiscsak az egyedi részvények világa. Itt már akár rövid távon is el lehet érni magas hozamot (persze akár nagyobb veszteséget is), de a türelmesebbek számos stabil és magas osztalékot fizető vállalat közül válogathatnak akár a magyar, akár más európai, vagy az amerikai részvénypiacon. Vannak persze technikák, amikkel a kockázatainkat mérsékelhetjük, és a vonzó célpontok megtalálásában sem maradunk segítség nélkül. Az elemzői támogatásnak köszönhetően rendszeres kereskedési/befektetési lehetőségről kaphatunk értesítést, kiemelve az azzal járó kockázatokat is.

Kereskedési ötleteink teljesítményét itt találják

Certifikátok

Manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a még mindig viszonylag kevesek által ismert certifikátok. A certifikát egy ígérvény, annak kibocsátója (jellemzően jónevű nagy európai bankok) vállalja, hogy a certifikát árfolyama egy előre meghatározott alaptermék mozgását követi le. Ezek a termékek jellemzően tőkeáttétellel rendelkeznek, ami akár jelentősebb, 5-10-szeres mértéket is elérhet. A magas tőkeáttétel miatt ezek a termékek bírnak a legnagyobb kockázattal, ráadásul itt a kibocsátó miatti partnerkockázatot is futjuk.

Certifikátkeresőnket itt találja.

Tartalom lezárása:2017.09.20 09:24
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Van még potenciál a Telekomban

Varga Dániel | 2024.04.16 14:00
Erős növekedési kilátások a cégnél

10 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.16 08:30
Kína, devizák, nemesfémek, Goldman Sachs