Nem titok, hogy régiós átlagban hazánkban a legmagasabbak között van a befektetések adóterhe, ráadásul az adóbevallás elkészítése sem a legegyszerűbb. Erre szeretnénk most egy kiskaput mutatni, amivel mind az adó, mind pedig a bevallás terhe elkerülhető, mégpedig legálisan.

A Tartós Befektetési Számlák 2010 óta elérhetők minden pénzügyi szoláltatónál, és pont a fenti kényelmetlenségek miatt találták ki azokat. A TBSZ-en keletkezett jövedelem után nem kell sem árfolyamnyereség adót (15%), sem kamatadót (15%), sem EHO-t (6%), sem osztalékadót fizetni, és még az adóbevallásban sem kell feltűntetni. Azonban ez akármilyen jól hangzik, tudni kell, hogy mindez nincs teljesen ingyen: ahhoz, hogy a TBSZ minden előnyét élvezhessük, 5 évig nem szüntethetjük meg a számlát, és nem vehetünk fel róla pénzt.

Így működik a TBSZ

A számlát bármikor meg lehet nyitni, de évente csak egyet. A nyitás évét hívjuk gyűjtő évnek, ekkor december 31-ig akárhányszor, bármekkora összeget lehet a TBSZ számlára átvezetni, azon lehet kereskedni, viszont ha pénzt veszünk ki róla, a számla automatikusan megszűnik, és az adott évben nem nyitható új TBSZ számla. December 31-ét követően a számla bezárul, új pénzt már nem lehet rá utalni, de kereskedni továbbra is lehet rajta.

A gyűjtőévet 5 lekötési év követi, aminek végén a fent már említett kedvezményekkel juthatunk a számlán lévő pénzünkhöz, vagy dönthetünk úgy, hogy egy újabb TBSZ számlába forgatjuk. Az utóbbi esetben a jogszabály azt a fontos kedvezményt adja, hogy automatikusan az első lekötési évbe lépünk, így a gyűjtőévet megspóroljuk.

A TBSZ „életében” még egy fontos dátum szerepel, ez a 3. lekötési év vége, ekkor ugyanis lehetőségünk van vagy a TBSZ teljes összegét, vagy egy részét felvenni csökkentett, összesen 10 százalékos adóteher mellett. Ezután azonban a számla újra visszazáródik.

Mikor érdemes a TBSZ-t megnyitni?

Azt gondoljuk, hogy minél előbb, hiszen az idei TBSZ azonnal használható, és év végéig akár többször is lehet rá pénzt utalni, ráadásul év végéig jutalék mentesen vásárolható meg a legtöbb nálunk forgalmazott befektetési alap a TBSZ számlákon is.

Hogy lehet a TBSZ-t megnyitni?

A KBC Equitasnál TBSZ számlát a WebBrokerben lehet néhány kattintással nyitni, és ezután a TBSZ-t azonnal használatba is vehetjük.

 

A TBSZ-szel kapcsolatos tudnivalókat összegyűjtöttük Tudástárunkban is, illetve ha ennél is többet szeretne tudni a TBSZ-ről, visszanézheti az erről szóló webináriumunkat.

Tartalom lezárása:2016.11.18 14:48
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Netflix: Negatív híreket kaptak a piaci szereplők

Mohácsi Mihály | 2024.04.19 15:02
Viszont a céges számok továbbra is erősek

7 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.19 08:28
Olaj, EKB, arany, Netflix