Folytatjuk blogsorozatunkat, amelyben egy több lépéses betekintést szeretnénk nyújtani a kockázatkezelés és portfólió-összeállítás témakörébe. A mostani sorozatunkban egy újabb lépést teszünk afelé, hogy pontosabban meghatározhassuk, milyen portfólió elemeket milyen súllyal teszünk bele a portfóliónkba. Ehhez azonban érdemes elolvasni a témával kapcsolatban sorozatunk előző két részét, amelyeket az alábbi linkeken lehet elérni:

Vágjunk is bele kiegészítve korábbi blogbejegyzéseinket

Azzal a témával, hogy a befektetéseknél mennyire fontos a diverzikáció, azaz, hogy ne tegyük az összes tojást egy kosárba, már több anyagunkban foglalkoztunk. Ez persze egyszerűen hangozhat, mindössze annyi a dolgunk, hogy több általunk kedvelt befektetési forma között megosztjuk a pénzünket. A valóság azonban ennél sokkal bonyolultabb. attól, hogy egyszerre több eszközbe, akár eszközosztályba fektetünk egy diverzifikált portfóliót kapunk, még közel sem biztos, hogy jó döntést hoztunk.  Egy jó portfólió összeállításánál érdemes arra törekedni, hogy az eszközöket minél optimálisabban súlyozzuk, ezt pedig például az eszközökre jellemző

  • múltbeli hozam (vagy várható hozam)
  • és kockázat (azaz a hozamok változékonyság) alapján lehet legkönnyebben megtenni

Fontos azonban, hogy ezeket az értékeket csak a múltbeli adatok alapján tudjuk meghatározni, emiatt előfordulhat, hogy egyes kockázatos eszközök esetében ezek a paraméterek idővel jelentősen változhatnak.  A számításokban a várható hozamot szokás használni, amelynek meghatározására többféle módszer is létezik, az egyik legegyszerűbb, ha a múltbeli hozamokat vizsgáljuk. Példáinkban is az egyszerűség kedvéért az elmúlt 5 év hozamaival számoltunk az egyes eszközöknél.

A számok pontosságán kívül azonban sokkal fontosabb az, hogy matematikailag is viszonylag egyszerűen bebizonyítható, a diverzifikációval alacsonyabb kockázatú portfóliót tudunk összeállítani. Eközben a hozamunkat a kockázatmentes szintnél magasabban tudjuk tartani, feltételezve azt, hogy hosszabb távon a múltbeli hozam körüli szinten maradnak a kockázatosabb eszközök hozamai.

A diverzifikációnál most azonban ne csak a részvényekre gondoljunk, hanem más eszközökre, akár nyersanyagra vagy államkötvényre. Amennyiben minden eszközt beleveszünk a portfóliónkba, várhatóan kevesebb ingadozásra számíthatunk hosszútávon pénzünk értékében.

Példánkban ötféle eszközzel számoltunk:

  • Magyar Állampapír Plusz
  • BUX index (akár ETF-ben)
  • S&P 500 index, szintén egy indexkövető alappal lekövetve
  • DAX index (ETF)
  • Arany, szintén ETF-vel lekövetve

 

Egy vegyes portfóliót szerettünk volna kialakítani, amelyben kockázatmentes és kockázatos eszközök is szerepelnek. Kockázatmentes eszközként a legújabb Magyar Állampapír Pluszra esett a választásunk, mivel nominálisan a legnagyobb kamatot ez a papír biztosítja. Mivel a hazai részvénypiacon is érdemes lehet kitettséget szerezni, ezért a BUX indexszel is számoltunk, valamint az európai és amerikai részvénypiaci hozamokkal is számolva a DAX és az S&P 500 indexekre esett a választásunk. Azért pedig, hogy a portfóliónk még diverzifikáltabb legyen, egy a részvénypiaccal kevésbé együttmozgó eszközt, az aranyat is belevettük a portfóliónkba.

Ezek az eszközök persze különböző kockázattal (szórással) rendelkeznek, illetve bizonyos mértékben együtt is mozoghatnak, vagy épp ellentétesen, így ezeket a hatásokat is figyelembe kell venni. Ez azt jelenti, hogy ha az egyes elemek kockázatosságával számolunk, a portfólió kockázatosságát növelheti, de szerencsés esetben csökkentheti is az egyes eszközök mozgása.

Az általunk kiválasztott eszközök együttmozgása (korrelációja) a múltbeli adatokon a következő:

  • A BUX index közepes erősséggel követi az S&P 500-ot és a DAX indexet
  • A DAX és az S&P 500 között már jóval erősebb az együttmozgás
  • Az arany általánosságban gyengén korrelál az indexekkel, sőt a DAX indexhez képest inkább ellentétesen mozog

Portfóliónk kockázatosságára nézve így egy olyan eszköz, amely a részvényindexektől eltérően mozog, pozitív hatást gyakorolhat. Ezt pedig számszerűsítve is ki lehet számolni. Azt az összefüggést mindenképpen érdemes szem előtt tartani, hogy magasabb hozamot csak magasabb kockázati szinttel lehetséges elérni, azonban elképzelhető, hogy olyan magas kockázatú portfóliót alakítunk ki, amelynek a múltbeli hozama mégsem a legnagyobb a nem megfelelő súlyozás miatt.

Az alábbi táblázatunkban összeszedtük, hogy a fenti öt eszközből különböző portfóliókat összeállítva, milyen hozamú portfóliókat tudunk összeállítani a múltbeli adatok alapján:

*A szórást és a múltbeli hozamokat az elmúlt évek adatsoraiból számoltuk ki, a MÁP Plusznál pedig a lejáratig való tartással számoltunk. Természetesen fontos azt figyelembe venni, hogy a kockázatos eszközöknél ezek a hozamok nem garantáltak.

Amennyiben különböző súlyokkal portfóliókat képezünk a fenti eszközökből a következő hozamszinteket kaphatjuk:

  • MÁP Plusz
  • MÁP Plusz, globális portfólió (DAX, S&P 500, BUX), arany, a kockázatos eszközök optimális súlyokkal a szórást minimalizálva
  • MÁP Plusz, globális portfólió (DAX, S&P 500, BUX), arany 75% kötvény 25 százalék kockázatos eszköz súly
  • MÁP Plusz, globális portfólió (DAX, S&P 500, BUX) 75% kötvény súly, egyenlő súlyozású kockázatos eszköz
  • MÁP Plusz, BUX, 75 százalék kötvény
  • MÁP Plusz, BUX 50 százalék kötvény

Jól látható, hogy a portfóliók közül a részvényindexek múltbeli hozamai a legnagyobbak, de nem sokkal maradnak el a vegyes súlyozású portfóliók sem, azonban a múltbeli hozamot nem szabad értelmezni a portfóliók kockázatossága nélkül.

A kötvények ez alapján kockázatmentesnek tekinthetők, míg a legmagasabb hozamú eszközök (S&P 500, BUX) szórása jóval magasabb, mint a vegyes portfólióké. Nyilván a magasabb hozam, magasabb kockázat elv itt is érvényesül. Amennyiben már jobban próbáljuk optimalizálni a súlyokat, ezzel csökkentve a kockázatunkat, ugyan lecsökken a múltbeli hozamunk, de egy részvényindexhez képest jelentősen lecsökken a teljes portfóliónk kockázata, százalékosan kifejezve 1-2 százaléknyi hozamcsökkenés mellett harmada egy jól diverzifikált portfólió kockázata, például az S&P 500-hoz képest.

Amikor befektetésekben gondolkodunk, akkor érdemes figyelembe venni az általános diverzifikáció mellett a súlyozás fontosságát, mivel jelentős hatása lehet az elérhető hozamunkra, illetve hogy portfóliónk értéke milyen mértékben ingadozik egy adott időszak alatt. Megfelelő súlyozással pedig nyugodtabban alhatunk úgy is, hogy közben a pénzünk azért nem jelentéktelen részét kockáztatjuk.

Tartalom lezárása:2019.11.15 15:36
Időtartam:N/A

jogi nyilatkozat

A fenti marketingközleményt a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe (a továbbiakban: „K&H Értékpapír”) állította össze. A K&H Értékpapír semmilyen garanciát vagy felelősséget nem vállal arra, hogy a leírt szcenáriók, előrejelzések és kockázatok a piaci várakozásokat tükrözik és valóságban is beigazolódnak. A marketingközleményben szereplő bármilyen előrejelzés pusztán tájékoztató jellegű. A pénzügyi eszközök értéke, ára vagy a belőlük származó jövedelem változhat, illetve az árfolyamváltozások ezeket befolyásolhatják. Ezen változások következtében a pénzügyi eszközökbe történő befektetés értéke csökkenhet. A múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. A számszerű adatok általánosak, tájékoztató jellegűek, csak a szerző adott időpontban készített összeállítását tükrözik, és későbbi módosítás tárgyát képezhetik. A marketingközleményben szereplő információk a készítők által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban azok pontosságával és teljességével, valamint időbeliségével kapcsolatban a készítők semmilyen felelősséget nem vállalnak.

Amennyiben a marketingközleményben a K&H Értékpapír további marketingközleményein alapuló ajánlások szerepelnek, azok soha nem értelmezhetők a kapcsolódó marketingközleményben foglalt iránymutatások nélkül.

A K&H Értékpapír semmilyen módon nem garantálja, hogy a marketingközleményben említett pénzügyi instrumentumok megfelelnek az Ön igényeinek. A K&H Értékpapír a jogszabályoknak megfelelően elvégzi az értékesített termékek célpiaci vizsgálatát. A vizsgálat keretében értékeli a termékek jellemzőit, valamint az ügyfelekről rendelkezésére álló – megfelelési teszt kitöltése révén megszerzett - információkat. Weboldalunk látogatói az anyagainkban feltüntetett pénzügyi instrumentumok tekintetében az azokban megjelölt célpiacon kívülre is eshetnek.

A K&H Értékpapír jelen marketingközlemény útján nem nyújt konkrét és személyre szóló befektetési tanácsadást, a benne foglaltak nem minősíthetők pénzügyi eszköz jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó ajánlattételi felhívásnak vagy ajánlatnak, befektetési elemzésnek, pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, pénzügyi, adó- vagy jogi tanácsadásnak, így a marketingközleményben szereplő információkat Ön csak saját felelősségre használhatja fel.

A marketingközleményben említett pénzügyi eszközök, illetve befektetési stratégiák nem alkalmasak minden befektető számára. Az abban szereplő vélemények és ajánlások nem veszik figyelembe az egyes ügyfelek egyéni helyzetét és személyes körülményeit, pénzügyi helyzetét, ismereteit, tapasztalatait, céljait vagy igényeit, valamint nem hivatottak konkrét pénzügyi eszközöket vagy befektetési stratégiákat ajánlani az egyes befektetőknek. A marketingközlemény elsősorban olyan befektetők számára készült, akiktől elvárható, hogy befektetési döntéseiket saját maguk, önállóan hozzák meg és döntsenek a marketingközleménnyel érintett pénzügyi eszközökbe történő befektetés célszerűségéről, figyelembe véve különösen az árat, a lehetséges veszélyeket és kockázatokat, saját befektetési stratégiájukat, valamint saját jogi, adózási és pénzügyi helyzetüket. A marketingközlemény maga nem képezheti a befektetési döntések egyetlen alapját.

A befektetőnek a befektetés alkalmasságának megítélése szempontjából szükséges lehet saját felelősségre szakmai tanácsot kérnie, ideértve az adótanácsadást is, az elemzésben nevesített vagy ajánlott pénzügyi eszközökkel, egyéb befektetési eszközökkel, befektetési stratégiákkal kapcsolatban.

A K&H Értékpapír működését anyavállalata révén a cseh pénzügyi felügyelet, a CNB (Czech National Bank) ellenőrzi, egyes, jogszabályban nevesített tárgykörök esetében pedig az MNB (Magyar Nemzeti Bank) is jogosult hatáskörében eljárni.

Felhívjuk figyelmét, hogy a jogszabályban rögzített szabad felhasználás eseteit kivéve kizárólag a K&H Értékpapír előzetes írásbeli engedélyével lehet a jelen marketingközlemény tartalmát rögzíteni, többszörözni, terjeszteni, mások számára hozzáférhetővé tenni, nyilvánosan előadni, sugárzással nyilvánossághoz közvetíteni vagy átdolgozni.

A jelen marketingközlemény nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.

A K&H Értékpapír jelen marketingközleményre is kiterjedő módon megfelelő belső eljárásokat dolgozott ki és működtet az összeférhetetlenségi esetek elkerülése, illetve közzététele érdekében. A jelen marketingközlemény készítésében részt vevő személyekre vonatkozó és a marketingközleménnyel kapcsolatos egyéb lényeges információkat a következő oldalon, a linkre kattintva talál: Anyagaink jellemzői, összeférhetetlenségi szabályok 

A 2023. december 31. előtti keltezésű tartalmakat eredetileg a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe állította össze, és a KBC Equitas oldalán (www.kbcequitas.hu) voltak elérhetőek.

Meta: Elégedetlenség látszik a piacokon

Varga Dániel | 2024.04.25 14:20
A kilátásokon lenne mit javítani még

9 fontos hír ma reggel

K&H Értékpapír | 2024.04.25 08:34
Amerikai gazdaság, Meta, IBM, Wizz Air

Podcast: Meghátráltak a bikák

K&H Értékpapír | 2024.04.24 16:30
Pár Perc Tőzsde - április 22.-i felvétel